Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

COVID-19 SALGINININ İŞ HUKUKU’NA ETKİLERİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR

1.COVID-19 sebebiyle işleri azalan işveren çalışanlarının ücretini azaltabilecek midir ?

COVID-19 salgını söz konusu olmuş olsa dahi; çalışanların ücretinde azalma söz konusu olacaksa mutlaka çalışanlardan yazılı onay alınmalıdır. Çünkü; 4857 sayılı İş Kanun’u madde 22 gereğince, ücretin azaltılması, "iş sözleşmesinde esaslı değişiklik" olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple ; işverenin, çalışanın ücretini azaltması ancak çalışanın açık rızasını içeren ve taraflar arasında yazılı şekilde yapılacak antlaşma ile mümkündür.


2.COVID-19 sebebiyle mevsimlik çalışan işçilerin iş sözleşmeleri nasıl değerlendirilecektir?

Mevsimlik çalışanların iş sözleşmeleri askıda olduğu için işyeri açılana kadar da bu sözleşme askıda kalmaya devam eder. İşveren ise  mevsimlik olarak çalışan işçilere işyerini açamayacağına ilişkin bildirimini yazılı şekilde yapması gereklidir. Bu durum zorlayıcı neden söz konusu olduğu için ; İş Kanun’u maddesi 40 gereğince, İşveren, bekleme süresi sayılan ilk 1 haftada işçiye yarım ücret ödemekle yükümlüdür. Sonra ise iş sözleşmesi askıda olacağından, işverenin ücret ödeme yükümlülüğü, çalışanın ise iş görme yükümlülüğü söz konusu olmayacaktır.

3. Çalışanın, COVID-19 sebebiyle işten kaçınma hakkını kullanması mümkün müdür ?

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde tüm koruma tedbirlerini yerine getirdiyse çalışanın işten kaçınma hakkı söz konusu olamazken söz konusu koruma tedbirlerinin yerine getirilmemesi halinde çalışan açısından iş sözleşmesinin haklı nedenle fesih sebebi oluşabilecektir.

4.Yaşından veya kronik rahatsızlığından dolayı idari otorite kararıyla sokağa çıkması yasaklanan çalışanlara ücret ödeme yükümlülüğü devam etmekte midir?

Bu durumda da ; Söz konusu İş Kanun’u 40.madde gereğince zorlayıcı neden vardır. Zorlayıcı neden kapsamına bakıldığı zaman ise ilk 1 hafta bekleme süresi olarak isimlendirilir. İşveren, işçilere 1 haftalık süre zarfında yarım ücret vermek  zorundadır. Böyle bir durumda ise  iş sözleşmesi askıda olacağından, işverenin işçiye  ücret ödeme yükümlülüğü ve işçinin de  iş görme yükümlülüğü söz konusu olmaz.

İş bu içerik Adana Avukat Aytaç ER tarafından 10.07.2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları