Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI  NEDENİYLE İŞÇİYE  YAPILAN PARASAL YARDIMLAR NELERDİR?

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NEDİR?

  • Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle geçici olarak çalışmama halidir. Sigortalıya, Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması koşuluyla işten kaldığı günler için Kurumca ödenen parasal yardımdır.
  • İş kazası ve meslek hastalığı halinde geçici iş göremezlik ödeneği hastalık sigortasından farklı olarak ilk günden başlanarak ödenir.
  • Geçici iş göremezlik ödeneğinin miktarı sigortalının günlük kazancı esas tutularak belirlenir.

            Geçici iş göremezlik ödeneği,

  • Yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı,
  • Ayaktan tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisidir.

 

 SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NEDİR?

 

  • Sürekli iş göremezlik gelirine, İş kazası neticesinde  veya meslek hastalığının sonucunda işçide oluşan hastalık ve sakatlık nedeniyle sosyal güvenlik kurumunca yetkilendirilen devlet hastanesinin sağlık heyeti tarafından verilen raporlara istinaden Sağlık heyeti raporu neticesinde meslekte kazanma gücü en az %10 oranında azalmış olduğu tespit edilen sigortalı işçi, sürekli iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanır.

 

  • Sigortalı iyileşinceye kadar bu gelir ödenmeye devam eder fakat iyileşmez ise ömür boyu ödenir.
  • Gelir, iş kazası ve meslek hastalığı halinde sigortalıya, sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine ödenir.
  • Sürekli iş göremezlik ödeneği 2’ye ayrılmaktadır;

Tam iş göremezlik kavramı, sigortalı işçinin mesleğinde hiç çalışamayacağı halidir. Bu durum sigortalı işçinin meslekte kazanma gücünün tamamını kaybettiği anlamına gelmektedir. Tam iş göremezlik halinin tespiti halinde işçiye, aylık kazancının %70'i oranında gelir bağlanacaktır. 

Kısmi iş göremezlik kavramı ise sigortalının mesleğinde kazanma gücünü kısmen kaybetmesi durumudur. %10’dan %100’e kadar yitirildiğini gösterir. Burada ise sigortalıya bağlanacak gelir, %70 oranının iş göremezlik derecesi oranına tekabül eden miktar kadar ödeme yapılır.

Son olarak; Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda ise gelir bağlama oranı %100 olarak uygulanmaktadır..

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle ölen kişinin hak sahiplerine bağlanan ÖLÜM GELİRİNİN kimlere ve hangi koşullarla verileceği konusu ayrıntılı bir şekilde başka bir yazımızda anlatılmıştır.

 

İş bu içerik Adana Avukat Aytaç ER tarafından 10.07.2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

 

 

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları