Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Türkiye'de hukuk mesleğinde yasal olarak dallanma, ceza avukatı şeklini belirlemez. Ceza davalarında görev yapan avukatların da kendilerini ceza avukatı olarak görme hakları yoktur. Bununla birlikte, halk arasında ceza davalarında yer alan avukatların bazen ağır ceza avukatı olduğu açıktır. Bir ceza avukatı, hem bireysel özgürlük hem de mağdur hakları açısından toplumdaki en savunmasız meselelerle ilgilenir. Aslında, herhangi bir avukat gibi, bir suçlu avukat savunma işlevini yerine getirmeye çalışıyor. Ancak, bir ceza avukatının koruyucu işlevi diğer avukatların koruyucu işlevlerinden biraz farklıdır. Bir ceza avukatı, doğrudan bireysel özgürlükle ilgili bir alanda faaliyet göstermektedir. Bu özel savunma işlevi nedeniyle, bir suçlu avukata bir şüpheli veya sanık için savunma avukatı denir. Koruyucu, “korumak” anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Özellikle, bir şüpheliyi koruyan veya suçlanan, haklarını koruyan ve bir duruşmada temsil eden bir avukat tanımlamak için kullanılır.

  Uygulamada, Bireysel Avukatın Adı Ceza Avukatı Mı?

  Çoğu ülke, mesleki deneyimi geliştirmek için dallanmayı teşvik eder. Ancak, adli ve şube başvurusu yapan ceza avukatı avukatlarının ayrı bir şubesi Türkiye'de yasal olarak mevcut değildir. 1136 sayılı Kanun uyarınca avukatlar her durumda müşterilerini korumakta özgürdür. Dolayısıyla Türkiye'de hiç dallanma yoktur. Ceza davalarında yer alan ceza avukatları soruşturma sırasında şüphelileri savunur, milletvekilleri veya mağdurlar gibi davranır, ceza hukuku ile ilgili prosedürleri kısaca takip eder ve savunma görevlerini yerine getirir.

  Yasada Ceza Avukatı Tanımı

  Mevzuatta ceza avukatı tanımını karşılayan herhangi bir düzenleme yoktur. Türkiye'deki avukatlar, daha önce de açıklandığı gibi, her durumda katılma hakkına sahiptir. Ciddi ceza davaları ceza hukukunun önemli bir parçası olduğundan, bu davalarla ilgilenen avukatlara ceza avukatı denir. Bu nedenle “ceza avukatı” terimi adli uygulamada doğmuştur. Aslında, bir ceza avukatı olarak adlandırılan bir avukat, mahkemelerde her türlü ceza davalarını da dikkate almaktadır. Örneğin, ilk derece bir ceza mahkemesinde avukat ararken, bir sanık sıklıkla bir açıklama yapar veya ciddi bir ceza avukatı arar. Bu sebeple ceza hukuku avukatının kullanılmadığını tüm ceza davalarında avukata atıfta kullanıldığını görüyoruz.

  Ceza Avukatları Mahkemede Sanık Yerine İfade Verebilir Mi?

  Avukat, sanığın tek yasal temsilcisidir. Müvekkilini mahkemede sadece savunmanın yasal yönüyle korur. Aksi takdirde, savunmakta olduğu kişiyi değiştiremez ve olayı rapor edemez. Konu bilgi ve tecrübesini anlatacak. Cezai usule ilişkin faaliyet, mahkemede bir olayı delillerle sürdürme eylemidir. Sadece bu etkinliğe katılan insanlar doğal bir etkinliğin nasıl olduğunu bilebilir. Ceza avukatları, sanığı temsil etmek, sunulan delilleri değerlendirmek ve gerekli itirazları ortaya koymak için delil sağlayabilir; Tanık, olayı netleştirmek ve müvekkilini korumak amacıyla, başvurana ve adli makamın üyesi olmayan diğer kişilere yargılamaya katılmak için sorular sorabilir.

  Diğer bir deyişle, bir avukatın bir kişi tarafından savunulması, başka bir kişinin haklarının korunmasına zarar verebilir veya onun çıkarlarını daha iyi korumasını engelleyebilirse, iki müşteri arasında bir çıkar çatışması ortaya çıkar. Bir çıkar çatışması durumunda, ceza avukatı iki müvekkilinden birini korumayı seçmelidir. Aksi takdirde, savunma hakkı arasındaki çıkar çatışması nedeniyle savunma hakkı zarar görecektir. Ceza avukatı, tartışmalı hukukun en sorunlu alanlarında profesyonel faaliyetlerde bulunur. Halk, yargı sistemindeki rolü nedeniyle taraflarla bir avukat tanımladığından, ciddi bir ceza avukatı, görevlerini yerine getirirken avukatların etik kurallarına dikkat etmelidir.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları