Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Türkiye'de ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı diye bir tanımlama bulunmaz. Çünkü ülkemizde avukatlıkta bir branşlaşma söz konusu değildir. Bu sebeple İnternette "ağır ceza avukatları" adı altında çıkan manşetler gerçekleri ifade etmemektedir. Ceza hukuku avukatları olarak adlandırılan avukatlık branşı mevzuatta tanımlanmamaktadır. Ceza davalarına karışan avukatların kendilerini ceza avukatı olarak tanıtmaları bile yasa dışıdır. Ancak ceza davalarına müdahil olan avukatların bazen ağır ceza avukatları olarak anıldığı görülmektedir.

  Yüksek Ceza Mahkemesi Nedir?

  Ülkemizde yürürlükte olan hukuk kuralları çerçevesinde bazı mahkemeler, bu mahkemelerde görev yapan hâkimler ve davalara bakan avukatlar bulunmalıdır. Ciddi suçlardan yargılanan kişilerle ilgilenen mahkemelere yüksek ceza mahkemeleri denir. Bu mahkemede görev yapan ve sanığın davalı olan kişiye adana ağır ceza avukatı da denir.

  Ağır Ceza Avukatı Görevleri Nelerdir?

  Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan birçok ağır adana ceza avukatı ne iş yapar merak etmektedir. Ağır ceza avukatları, daha ağır cezalar için yargılanan kişileri savunmak için devreye girer. Ağır ceza davalarında yağma ve gasp suçu sayılabilir. Ayrıca resmi evrakta sahtecilik suçu da ağır ceza kapsamındadır. Nitelikli dolandırıcılık dediğimiz şeyden yargılananlar da Ağır Ceza Mahkemesi kapsamındaki sanıklardır.  Hileli iflas sergileyen birçok şirketin ağır ceza mahkemesinde yargılanması gerekir. Ayrıca yargılanma hakkı, milli güvenliği baltalamaya, anayasal düzeni ve milli savunmayı ihlal etmeye çalışanlar için ağır bir suçtur. Tüm cezai suçlardan yargılanan kişilerin savunma hakkı, ağır ceza avukatları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ağır ceza avukatları, gerekli cezaların niteliği düşünüldüğünde, deneyim gerektiren çok hassas bir alandır.

  Ceza Avukatlarının İşlevleri

  Savunma faaliyetleri, birisine karşı cezai suçlamalarla başlar. Ceza avukatlarının temel görevi, cezai suçlamalarla karşı karşıya olan kişileri savunmaktır. Savunma faaliyetleri, maddi gerçeğin ve kişisel savunma haklarının doğru ifade edilmesini sağlayarak ceza yargılamalarının önemli bir parçası haline gelmiştir.  İddianame, yargılanan kişi aleyhindeki iddiaları özet olarak listeleyen son soruşturma belgesine verilen isimdir. Savcının mahkemeye sunduğu iddianame mahkemece kabul edildiğinde yargılama süreci başlar. Avukat, iddianamenin çerçevesini duruşma sırasında savunma ile tartışmalı ve iddianameye itirazını mahkemeye açıklamalıdır.  Savunma avukatları suçun niteliğine dikkat etmelidir. Her suçlama faaliyeti, bir suçun niteliklerini kanıtlama ve suç unsurlarının oluştuğunu ispat etme faaliyetidir. Suçun mahiyetini doğru tespit etmek ve suçun mahiyetine ve kurucu unsurlarına göre uygun bir savunma sağlamak çok önemlidir. Avukatlar savunma işlevlerini yerine getirirken suçun niteliğine göre savunma çerçevesini belirlemelidir.

  Adam Öldürme Suçu İçin Tutulan Ceza Avukatları

  Kasıtlı cinayet, suçun niteliğine veya para cezalarının miktarına bakılmaksızın katı bir ceza avukatı tarafından savunulması gereken suçlardan biridir. Avukat kasıtlı ya da nitelikli adam öldürmeye göre bir savunma hazırlamaktadır.  Bazen nitelikli suç davalarını kanıtlamak zor olabilir ve ceza avukatları bu davaların kanıtlanmasında iddia edilen faaliyetlere katkıda bulunabilir. Nitelikli bir cinayetin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için her iki tarafın da olaydan önce, olay sırasında ve sonrasında eylemlerini kontrol etmek gerekir.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları