Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Ağır ceza mahkemesi ceza yargılama konusunda yasalara uygun olacak şekilde ceza miktarı açısından en ağır suçlara bakan mahkeme olmaktadır. Bununla birlikte ceza hukuku kapsamına ilişkin davalarda görev alan avukatlarda Adana ağır ceza avukatları olmaktadır. Bununla birlikte Adana ağır ceza avukatları ceza davaları dışında her konudaki davalarda Adana avukat olarak hizmet vermektedir. İşlenen herhangi bir suçun ağır ceza mahkemesinde yargılanma görevine giren suçlardan olup olmadığı ilgili yasalarda belirlenmektedir. Ağır ceza mahkemesinin görev kapsamına girdiği net olarak belirlenmeyen suçlara asliye ceza mahkemesi bakmakla görevli olmaktadır. Bununla birlikte buradaki önemli konulardan biri de 18 yaşından küçük ise yargılama görevi çocuk ağır ceza mahkemeleri tarafından davalar görülmektedir.

 Ağır Ceza Hukuku Kapsamında Görülen Davalar Nelerdir?

 Ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlar açısından üç temel unsur mevcut olmaktadır. Ağır ceza hukuku kapsamında bakılan suçlar arasında;

Yağma yani gasp suçu

Kasten Adam Öldürme suçu

Belli nedene bağlı olarak ağırlaşmış yaralama suçu

Taksirle Adam öldürme suçu

İrtikap suçu

Zimmet Suçu

Rüşvet Suçu

Resmi belgelerde sahtecilik suçu

Nitelikli dolandırıcılık suçu

Hileli iflas suçu

Milli savunmaya karşı suçlar

Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk

Ağır Ceza Mahkemesi

 Kanunda öngörülen ceza miktarı bakımından ağır ceza gerektiren suçlara bakan, ilk derece ceza yargılamasını yapmakla görevli olan mahkeme ağır ceza mahkemeleri olmaktadır. Kural olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve kanuni ceza üst sınırı gerektiren suçlar ile ilgili dava ve işlere ağır ceza mahkemesi bakmakta ve bu davalarda müvekkilinin haklarını savunmak ve lehine sonuçlar elde etmek için görev alan avukat ise Adana ağır ceza avukatları olmaktadır. Ağır ceza mahkemesinin yetkili olduğu yargı çevresi kurulduğu il ya da ilçenin sınırları ile bağlı kalınmaksızın Adalet Bakanlığı'nın önerisi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bir mahkeme birden fazla yargı çevresinde ki ağır ceza davalarına bakmaktadır.

  Ağır Ceza Avukatı ve Görevleri

 Ağır Ceza Avukatı ceza hukuku alanında geniş kapsamlı incelemelerde bulunan ve bu konu kapsamında yer alan davalarda görev alan Adana avukat hizmetleri olmaktadır. Özel olarak ceza yargılamasında şüpheli ya da sanığı savunan haklarını koruyan, onları yargılama işlemlerinde temsil eden avukatı tanımlamak amacı ile ceza avukatı tanımı yapılmaktadır. Avukat, sanığın yalnızca hukuki temsilcisi olarak öne çıkmaktadır. Ceza avukatı suçun ve müvekkilin sadece hukuki boyutu ile ilgilenmektedir. Yargılanan şahıs olaya dair bilgi ve görgüsünü kendi anlatarak savunmasını yapmaktadır. Bununla birlikte Adana avukat sanığı yani müvekkilini temsil etmek amacı ile mahkemeye delil sunabilir ve sunulan bu delilleri değerlendirme ve gerekli itirazı yapma hakkına sahip olmaktadır. Tanık. müşteki ya da yargılama makamı dışında olup yargılamaya dahil olan diğer kişilere olayı açıklamak ve müvekkili savunmak adına soru sorma hakkına sahip olmaktadır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları