Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Gündelik yaşamda yaşanılan sorun ya da akla takılan konular için sıkça duyulan bir terim olan ceza hukuku nedir, hangi konuları kapsar bilgileri oldukça fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özelikle ceza avukatı görevi mevcut mu? Ceza avukatı diye bir tanımlama var mıdır konuları çok merak edilmesinin yanı sıra oldukça fazla önem teşkil eden konular arasında yer almaktadır. Avukat Aytaç Er Hukuk Bürosu Adana ağır ceza avukatı olarak hizmet vermekte olup Adana'da Adana ceza avukatı arasından olan kişiler için iyi bir tercih olmaktadır.

 Ceza Hukuku Nedir?

 Ceza hukukunun görev ve amacından kısaca bahsetmek gerekir ise ceza hukuku ıslah edici olmak, toplumsal ve sosyal barışı sağlamak ve suç işlenmesini önlemek amacı ile düzenlenmiş bir hukuk dalı olmaktadır. Ceza hukuku kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzeni ve güvenliğini ve hukuk devletini koruyan bir düzenleme olmaktadır. Bununla birlikte ceza hukuku suç adı verilen insan davranışına özgü yaptırımları içeren ve buna yaptırımlar ön gören hukuk dalı olmaktadır. Ceza hukukunun temel unsurları suç ve yaptırım olmaktadır. Ceza hukukuna ilişkin çalışma ve incelemede bulunan ve ceza hukuku konusuna bağlı olarak Adana ağır ceza avukatı ve Adana ceza avukatı alanında birçok tecrübeli avukat görev almaktadır.

 Ceza Avukatı Görev ve İşlevleri Nelerdir?

 Ceza avukatı diye bir unvan bulunmamakla birlikte ceza davalarına bakan ve ceza hukuku alanında derin çalışma ve incelemelerde bulunan avukatlar genellikle halk arasında ceza avukatı olarak tanınmaktadır. Ceza avukatı diğer adı ile ağır ceza avukatı ceza hukuku kapsamına giren davalarda görev alan ve müvekkilinin savunan Adana ağır ceza avukatı olmaktadır. Ceza avukatı diğer davalara nazaran bakıldığı zaman daha ince ve uzun süren davalarda görev almaktadır. Uygulama da asliye ceza mahkemesinin baktığı davalarda görev alan Adana ceza avukatı müvekkilini savunma faaliyeti yürütmektedir. Savunma faaliyeti ise bir kişiye suç isnadı yapılması ile başlamaktadır. Ceza avukatının temel görevi arasında suç isnadı ile karşılaşan kişilerin haklarını savunmak olmaktadır. Bu savunma faaliyeti ise hem maddi gerçeğin doğru bir şekilde ortaya konulmasına yardımcı olur hem de kişilerin savunma hakkını güvence altına alarak ceza muhakemesinin önemli bir parçası olarak işlev görmektedir.

 Ceza Davaları Hangi Mahkemelerde Görülmektedir?

 Ceza davaları genel olarak asliye ceza mahkemesi tarafından yürütülen davalar olmaktadır. Bununla birlikte ceza yargıları ağır ceza mahkemesinde, çocuk mahkemesi ve çocuk ağır ceza mahkemesi, fikri ve sınai haklar mahkemesinde görev alan hakimler tarafında ceza davaları yürütülmektedir.

 Ceza Davalarında Avukatın Rolü Nedir?

 Ceza avukatı suç isnadının yapılmasının ardından sanık ya da şüpheli ye hukuki yardımda bulunabilmektedir. Ayrıca ceza hukuku alanında oldukça uzman ve bilgili bir avukatın mahkemeye sunacağı bilgi ve deliller mahkemenin seyrini değiştirecek güçte olmaktadır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları