Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Hukuki bir terim olan nafaka bir kimsenin geçindirmek amacı ile bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kimseye ya da kimselere verilen bir tanımlama olmaktadır. Genellikle boşanma davası süreci ve sonrası sık sık duyulana nafaka türü ve miktarı hakim tarafından belirlenmekte olup boşanma davası ile birlikte ya da sonrasında yürütülmesi ve kara verilmesi de mevcut olmaktadır. Boşanma davası açılması için mahkemeye başvuru yapılması adına Adana boşanma avukatları hizmet vermektedir.

 Nafaka istemi adına müvekkili adına tüm işlemleri yürütmek ve başarılı sonuç almak adına Adana boşanma avukatı oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Boşanma konusunda alanında uzman avukatın rolü oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle boşanma davasının müvekkilin lehine sonuç alması için doğru tercihler arasında yer alacak birçok Adana boşanma avukatları mevcut olmaktadır. Boşanma davası sürecinde eşlerden birinin Adana boşanma avukatı aracılığı ile mahkemeye başvuru yapılması ile süreç başlamaktadır.

 Nafaka Türleri Nelerdir?

 Boşanma davalarından en sık karşılaşılan ve tartışılan konulardan biri nafaka olmaktadır. Eşlerden biri genellikle dava sonucunda nafakaya bağlanmaktadır. Nafakanın türü ve miktarı konusunda eşler kendi arasında anlaşmaya varmış ise anlaşmalı boşanma ile bu konu hakim sonucundan karara bağlanmaktadır. Ancak bu konuda ortak fikre sahip olmayan davalarda ise hakim nafaka türü ve miktarı konusunda en uygun kararı vermektedir. Nafaka türleri arasında; Yoksulluk Nafakası: Boşanma sonrasında verilen nafaka türü olmaktadır. Yoksulluk nafakası alabilmek için talepte bulunan tarafın karşı tarafa göre daha az kusurlu ya da kusursuz olması gerekli şartlar arasında yer almaktadır. Tedbir Nafakası: Yaşam standartları düşen eş tarafından mahkemeden tedbir nafakası talep ederek boşanma davası sürene kadar geçimini sürdürmesi adına verilen nafaka türü olarak öne çıkmaktadır. İştirak Nafakası: Çocuğun giderlerini ve bakımını karşılamak amacı ile ödenen nafaka türü olmaktadır. Yardım Nafakası: Mahkeme tarafından bağlanan nafaka türü olarak öne çıkmaktadır.

Hangi Durumlarda Nafaka Davası Nasıl Açılır?

Nafaka davaları Aile Mahkemesi tarafından yürütülen davalar arasında yer almaktadır. Dava açılması için haklı gerekçenin mevcut olması şartı mevcut olmaktadır. Bu haklı gerekçelerin başında ekonomik durum ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca diğer haklı gerekçeler arasında çocuğun giderleri ve bakımı konuları da yer almaktadır. İster boşanma sürecinde ister dava sonuca bağlandıktan sonra nafaka davası açılması mümkün olmaktadır. Nafaka davası açma konusunda Adana boşanma avukatları hizmetleri mevcut olmaktadır. Bununla birlikte; gelir seviyesi düşük kişiler, Hiçbir geliri olmayan kişiler, İşten çıkarılmış kişiler, Ekonomik geliri olmayan ev hanımları, Asgari ücret ile çalışanlar.

Geçici süreye bağlı olarak işte çalışanlar Adana boşanma avukatı ile nafaka isteme amacı ile dava açma hakkına sahip olmaktadır. Nafaka davası süreci en az 6 ile 7 ay arasında sürmekte olup dava sürecinde sunulacak delil ve gerçek bilgiler ile diğer önemli hususlara bağlı olarak süreç değişkenlik göstermektedir.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları