Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Türk Medeni Kanunu kapsamında dört çeşit nafaka tanımı bulunur. Belirli şartlar sağlandığında talep edilebilir. Tedbir, iştirak, yoksulluk, yardım nafakası olarak bu dört başlık sayılabilir. Bu alanda destek almak için Adana hukuk büroları araştırmaları yapabilirsiniz.

  Tedbir Nafakası Hangi Durumda Alınır?

  Boşanma davası açılmadan önce ya da sonra maddi zorluğa düşen eş ve çocuklara verilebilir. Boşanma davası açılmadan önce talep edilecek ise ayrı yaşamayı haklı kılan nedenleri bulunan eş maddi zorluğa düşmüş ise kendisi ve yanında bulunan reşit olmayan çocuklar için tedbir nafakası alabilir. Boşanma davası açıldıktan sonra da aynı şekilde boşanma sürecinde maddi destek olarak bu başlık altındaki nafaka talep edilebilir.

  İştirak Nafakası Hangi Durumda Alınır?

  Boşanma davası sonucunda velayeti kendisine verilmeye eş reşit olmayan çocukları için bu iştirak nafakası öder. Boşanma davası sonuçlandığında ise ergin olmayan çocuklar için alınabilir.

  Yoksulluk Nafakası Hangi Durumda Alınır?

  Boşanma davası sonucunda yoksulluğa düşecek olan eş için yoksulluk nafakası talep edilebilir. Bu nafakanın talebi için eşin karşı taraftan daha az kusurlu olması ya da eşit kusurlu olması şarttır. Boşanma y daha ağır kusurlu olan eş yoksulluk nafakası talep edemez.

  Yardım Nafakası Hangi Durumda Alınır?

  Medeni kanuna göre herkes yardım etmiyor ise yoksulluğa düşecek altsoyu ya da üstsoyu için kardeşlere nafaka verilir. Bu nafaka eşler arasında olmaz. Kişinin alt ve üst soyuna karşı olan yükümlülüğünden ortaya çıkar.

  Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

  Boşanma davası sonucunda alınan iştirak ya da yoksulluk nafakaları bazı durumlarda artırılması gerekir. Bu durumlarda nafaka artırımı davası açılabilir. Bu alanda destek talepleri için Adana en iyi avukat araştırmaları yapabilir, en profesyonel destekler ile davalarınızdan en iyi sonuçları alabilirsiniz. Nafaka artırımı davası açılabilmesi için:

 * tarafların ekonomik durumlarında bir değişme olması,

 * hakkaniyet gereği nafakanın artırılmasının zorunlu olması gereklidir.

 Bu davalar aile mahkemelerinde açılır. Hakim, önüne gelen dosyalarda nafaka artırılmasını gerekli hale getiren koşulların oluştuğuna dair bir durum var ise hakkaniyete uygun şekilde artırım sağlanır.

  Nafaka Süresi Ne Kadar?

  Yasalara göre iştirak nafakası çocuklarda ergin olduğunda biter. Bu aşama sonrasında ergin çocuk uygun koşulları taşıyor ise yardım nafakası için dava açabilir.

 Tedbir nafakasında ise süre boşanma davasından önce ya da sonra talep edilmesine göre değişir. Boşanma öncesinde açılan tedbir nafakası hakim kaldırıncaya dek sürer.

 Yoksulluk nafakası ise süresizdir. Nafaka alacaklısı TMK 176/3’e göre yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde sona erer. Aynı madde içerisinde alacaklı taraf resmi evlilik olmadan fiillen evli gibi yaşıyor ise de yoksulluk nafakası ortadan kalkabilir.

 Son dönemlerde nafakasının belirli bir süreye bağlanması çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Ancak bu alanda herhangi bir kanun çalışması bulunmuyor. Bu nedenle belirtilen süreler boyunca hükmü verilen nafakalar ödenmesi gereklidir.

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları