Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara
Mirasçılık Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Mirasçılık Belgesi Hakkında Merak Edilenler

 

Mirasçılık belgesi nedir?

  • Kişinin mirasçılarına mahkeme tarafından verilen ve mirasçı olduklarını gösteren belgedir. Bu belge, mirasçı olduğunu düşünen herkes tarafından alınabilir.

 

Mirasçılık belgesi (veraset ilamı) nasıl alınır?

  • Mirasçılık belgesi, TMK m. 598 gereğince Sulh Hukuk Mahkemesi veya Noter tarafından verilmektedir. Buradaki en önemli husus nüfus kayıtlarıdır. İlgili mercii nüfus kayıtlarını ve gerekli delilleri inceleyerek bu belgeyi verir.

 

  • Nüfus kayıtlarında gerekli hususların eksik olduğu takdirde mirasçılık belgesi noter tarafından verilemez. Bu belgenin alınabilmesi için tüm mirasçıların gelmesi şart değildir.

 

Mirasçılık belgesi almada zamanaşımı var mıdır?

  • Mirasçılık belgesi almada zamanaşımı yoktur. Mirasçılar istedikleri zaman mirasçılık belgesi için sulh hukuk mahkemesine veya notere belgeyi almak için başvuruda bulunabilir.

 

Mirasçılık belgesi hangi mahkemeden alınır? 

  • Yasal mirasçı olarak belirlenenlere sulh hukuk mahkemesi veya noterlerce mirasçılık belgesi verilebilir.

 

Mirasçılık belgesinin iptali nasıl yapılır?

  • Mirasçılık belgesi, aksi ispat olunana kadar geçerlidir. Nüfus kaydında görünmeme vs. gibi sorunlarda, mirasçılık belgesinin( veraset ilamı) iptali davası açılır.
  • Veraset ilamında eksiklik olduğunu düşünen kimselerce, Asliye hukuk mahkemesine dava açılır.Davalı taraf ise önceden verilen mirasçılık belgesi lehine olan kişilerdir.

İş bu “MİRASÇILIK BELGESİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER” adlı içerik Adana Barosuna kayıtlı Avukat Aytaç ER tarafından  28.10.2020 tarihinde kaleme alınmış ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre ise Zaman Damgası ile imzalanmıştır.

Söz konusu içerik Av. Aytaç ER’den yazılı onay alınmaksızın ve kaynak olarak site gösterilmeden başka bir internet sitesi içeriğinde yada farklı bir mecrada kısmen yada tamamı yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve yine kopyalanamaz. Bu hususlara riayet edilmemesi halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet etmenizden dolayı hakkınızda suç duyurusunda bulunulacağı ayrıca tazminat davası açılacağını önemle belirtmek isteriz. 

 

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları