Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

 Miras Hukuku Avukatlığı

family-4872583_640

Miras kelimesinin  asıl karşılığı intikaldir. Miras hukuku insanla beraber olan, tarihi insan kadar eski bir konudur.  Miras hukuku ise , insanların ölümlerinin ardından  malları üzerinde bulunmak istedikleri ölüme bağlı tasarrufları ve ölümleri halinde mirasa konu mallarının yasal mirasçılar ve diğer mirasçılar arasında ne suretle paylaştırılacağını, borçlarının nasıl ve hangi sırayla ödeneceğini inceleyen bir özel hukuk dalıdır.

 İnsan ölümüne bağlı olarak ortaya çıkan bu hukuk dalı haliyle tarih sahnesinde kendisine yer edinmiş ve yer edinmeye de devam edeceği kati olan  ebedi bir hukuk dalıdır. Yine bu alanda çalışmaları olan ve müvekkillerine Adana ilinde hizmet veren hukuk büromuz miras hukuku Avukatları bu alanda faaliyet sürdürmektedirler.

people-3120717_640

Ölen bir kimsenin malvarlığının ne şekilde paylaşılacağı Türk Medeni Kanunu Miras Hukukunu Düzenleyen Üçüncü Kitabında düzenlenmiştir. Kural olarak her bireyin  kendi malvarlığı üzerinde tasarruf yetkisi bulunmaktadır. Bu yetkiyi ölüme bağlı kazandırmalar yoluyla ölümden sonrası için de kullanabilir. Kişi, ölümünden sonra malvarlığının nasıl paylaşılmasını istediğini sağlığında düzenleyeceği bir vasiyetname ile belirleyebilir ve istediği kişiyi mirasçı olarak atayabilir. 

Konusu ve kapsamı itibariyle miras hukuku nitelikli bir hukuk  daldır. Nitekim Miras Hukuku ;  Tenkis Davaları, Muris Muvazaası Davaları, Mirasçılık Belgesinin İptali Davaları, Vasiyetnamenin İptali Davaları, Mirasın Hükmen Reddi Davaları, İzale-i Şuyu Davaları, Mirasçılık Davaları gibi bir çok dava çeşidini  içerisinde barındıran ayrıntılı ve kapsamlı bir daldır. Miras hukukuna ilişkin bu tür davalar genellikle uzun süreçlerde sonuçlanması ve hukuki destek alınmaması durumunda hak kaybına uğranılması muhtemel davalardır.  Bu sebeple bu tür davalar, miras hukuku alanında uzmanlaşmış bilgi ve deneyime sahip avukatlar aracılığıyla açılmalı, takip edilmeli ve de sonlandırılmalıdır. Bu sayede davalar mümkün mertebe kısa sürede çözüme kavuşabilecektir  ve hak kaybına uğranılmasının önüne geçilebilecektir.

justice-423446_640

İnsan oğlunun canından sonra gelen yegane tutkusunun mal varlığı olduğunu inkar etmemiz mümkün değildir. Kişilerin murislerinin vefatı evresi yada hastalık evrelerinde dahi mirasçılardan mal kaçırmaları, vasiyetnameler düzenlemeleri yada muris muvazaası ile yasal mirasçılardan taşınır ve taşınmazların kaçırılması söz konusu olmaktadır. Bu gibi süreçlerde mutlaka miras hukuku alanında uzman bir Avukat ile çalışmanız ve süreçte hızlı, tüm tedbirlerin alınarak hareket edilmesi ileride yaşanabilecek hak kayıplarına engel olacaktır.

Ayrıca Miras Sözleşmeleri, Vasiyetname Düzenlemeleri ve Taksim Sözleşmelerinin  uzman avukatların  hukuki desteklerinin alınması ile   gerçekleştirilmesi durumunda, ileride muhtemel  çıkabilecek karışıklık ve uyuşmazlıkların vuku bulmasını engelleyecektir ve yukarıda sayılan davaların açılmamasını sağlayabilecektir.

Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve huzurlu yaşam sürmeniz temennisiyle sağlıklı günler dileriz…

hands-4811698_1280

Av.Aytaç ER

01.07.2016

İletişim :  0532 113 1508

Adres: Reşatbey Mah. Turhan Cemal Beriker Bul. Türkkuşu Cd.Günep Panorama İş Merkezi B Blok Kat:8 No:801 Seyhan/ADANA
Miras Hukuku Avukatlığı konu başlıklı Makale Av.Aytaç ER tarafından üretilmiştir.
Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanmaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları