Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Tüketici Hukuku Avukatlığı

apparel-1850804_640

Sürekli olarak artan ve genişleyen  ekonomik etkileşim içerisinde,   kendisine mal ve hizmet sunanlar ile yaptığı hukukî işlemlerin güçsüz tarafı olan tüketici, yalnız ekonomik ve sosyal değil, aynı zamanda bilgisizlikten kaynaklanan olumsuzluklar nedeniyle de korunmaya muhtaçtır. Bu bakımdan tüketicinin yalnız ekonomik çıkarları değil, tüm tüketici haklarının kamu yararının gerçekleştirilmesi maksadıyla Tüketici Hukuku kapsamında korunması gerekmektedir.

Genel olarak Tüketici Hukukunun ortaya çıkışındaki  temel amaç, “tüketici” olarak tabir edilen kitlenin korunmasıdır. Özellikle sanayi devrimi ile birlikte tüketiciler ve satıcılar arasındaki hukuki ihtilafların  artış göstermesi ile birlikte önem kazanan bu hukuk dalı , tüketicilerin mal ve hizmet piyasalarında yaptıkları hukukî işlemlerde girişimciler tarafından sömürülmelerinin önlenmesini hedefleyen düzenlemeler içerir.Ayrıca  tüketicilere sunulan mallarda zorunlu standartlar öngören, ürünlerin üretiminde bazı kimyevî maddelerin kullanılmasını yasaklayan düzenlemeler de bu hukuk dalı içerisinde yer almaktadır. Özellikle kredi masraf alacağı davaları, abonelik sözleşmelerinden doğan davalar, ayıplı mallar ve hizmetlerden doğan davalar, haksız şartlardan doğan davalar, mesafeli satışlardan doğan davalar ve kredi kartları sözleşmelerinden  kullanımlardan doğan davalar  tüketici hukuku alanında en çok başvurulan davalar olarak göze çarpmaktadır. 


business-888146_640                                                                                                      

Bu hususlarda oluşabilecek ihtilaflarda tüketici, şikayete konu ürünün bedelinin miktarına göre Tüketici Hakem Heyetlerine şikayette bulunabileceği gibi ürünün bedelinin miktarına göre yine Tüketici Mahkemelerinde dava açma yoluna gidebilir. Fakat tüm bu süreçte doğru ve zamanında müdahale çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tüketicilerin, tüketici hukuku alanında uzmanlaşmış avukatların  yardım ve desteği  ile  haklarını aramaları  gerekmektedir. Tüketici hukuku avukatlığı tüketicilerin özellikle karşılarında büyük kuruluşların ve hukuk ordusunun olduğu düşünüldüğünde destek alınması gereken bir avukatlık dalıdır.

Adana’da tüketici hukuku alanında faaliyet gösteren hukuk büromuz, tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarının korunması, aydınlatılması ve zararlarının tazmin edilmesi hususlarında tüketicilere hak kaybına uğramamaları ve mağdur olmamaları  için süreç içerisinde hem danışmanlık hizmeti hem de vekillik hizmeti vermektedir.

Öncellikle tüketicilerin  herhangi bir ürünü satın alırken daha dikkatli ve tedbirli davranmaları,   mağdur olmamaları ve hak kaybına uğramamaları dileğiyle iyi günler dileriz…

 hands-1063442_640 

Av.Aytaç ER

08.05.2016

İletişim :  0532 113 1508

 

Adres: Reşatbey Mah. Turhan Cemal Beriker Bul. Türkkuşu Cd.Günep Panorama İş Merkezi B Blok Kat:8 No:801 Seyhan/ADANA

Tüketici Hukuku Avukatlığı konu başlıklı Makale Av.Aytaç ER tarafından üretilmiştir.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanmaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

 

Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları