Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Ülkemizdeki avukatların kendilerini belli bir alanda uzman olarak gösterme yetkisi bulunmuyor. Bunun yanında avukatlar sadece belirli branşlarda gelen davaları kabul ederek belirli bir alan üzerine çalışabilirler. Ağır ceza alanında davalara bakan tüm avukatlar Ağır Ceza Mahkemesinin görevli olduğu suç tipleri için savunman olarak görev alırlar. Hangi suçların ağır ceza mahkemelerinde yargılanacağı kanunlarca belirlenmiştir. Bu konu hakkında Adana avukat araştırmalarınızda kategorileri bilerek başvuru yapmanız daha doğru olur.

  Ağır Ceza Mahkemeleri Hangi Suçlara Bakar?

  Nitelikli dolandırıcılık, zimmet, adam öldürmeye teşebbüs, adam öldürme, uyuşturucu ticareti gibi suçlar bu kapsamda ağır ceza mahkemelerinde görülür. Genel olarak Asliye Ceza Mahkemelerinde tek hakimle yargılama yapılırken Ağır Ceza Mahkemelerinde bu sayı üçe çıkar. Hakimlerin oyu eşittir. Oylama en genç hakim ile başlatılır. Geçmişte asliye ceza mahkemelerinde savcı bulunuyordu. Günümüzde ise bu tarz mahkemelerde savcı yer almıyor. Ancak ağır ceza mahkemelerinde savcı bulunur. Bu mahkemelerde görev yapmayı tercih eden avukatlara ise ağır ceza avukatları deniliyor.

  Ağır Ceza Avukatının Sorumlulukları Nelerdir?

  Bu mahkemelerde yargılaması yapılan suçların niteliği itibari ile sanıkların genel olarak tutuklu yargılama sürecinde davaları sürer. Bu süreçte avukatlar önce vekalet alır. Sonrasında cezaevinde sanığı ziyaret ederek dava ayrıntılarını görüşür ve savunma hazırlar. Her ceza avukatının çalışma tarzı farklı olabilir. Genel olarak sanık tutuklu olduğunda şu adımlar takip edilir:

 * Noter cezaevine gider ve sanığın vekaleti alınır.

 * Vekaletnameye bağlı olarak dosyanın örneği alınır.

 * Ağır ceza avukatı dosyayı ayrıntılı olarak inceler.

 * Cezaevinde görüşmeler yapılır ve sanıktan gerekli olan diğer bilgiler alınır.

 * Emsal Yargıtay kararları göz önüne alınarak savunma hazırlanır.

 Sanığın tutuklu olmama ihtimali de olabilir. Bu durumda vekalet alınmasına gerek olmaz. Doğrudan dosya alınır ve sanıkla görüşmeler yapılarak savunma oluşturulur.

  Ağır Ceza Avukatlarının Mahkeme Sürecindeki Sorumlulukları Nelerdir?

  İlk celseye kadar avukatın en önemli sorumluluğu ceza mahkemesi heyetini ikna edebilecek tutarlı bir savunmanın hazırlanmasıdır. Bu aşamadaki savunma davanın kırılma noktasını belirler. İlk savunma emsal kararlardan uzak ve ikna edici değilse ise tüm dava sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu alanda Adana ağır ceza avukatları araştırmalarınızda dava süreci boyunca avukatınızdan bilgi alabilirsiniz. Yargılama süresince sanık tutuklu kalabilir. Bu durumlarda cezaevine avukatın sürekli giderek dava ile ilgili değerlendirmeler yapılması çok önemlidir. Mahkeme karar verdiğinde kararın bölge adliye mahkemelerince incelenmek üzere istinaf kanun yoluna başvurma süreçlerini de ceza avukatları takip etmektedir. Bu aşamada da karar reddedilirse Yargıtay yoluna başvurmak üzere işlemlerin yapılması da ağır ceza avukatlarının görevleri arasındadır.

 Ülkemizde yürürlükte olan 2800’e yakın kanun bulunur. Her kanun pek çok maddeden oluşur. Doğrudan doğruya ceza hukuku alanında olan yasalar:

 * Türk Ceza Kanunu,

 * Ceza Mahkemesi Kanunu,

 * Ceza İnfaz Kanunu şeklinde sıralanabilir. Bu alanda en doğru savunma için bu alanda uzmanlaşmış avukatlara başvurulması önemlidir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları