Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Türkiye’de ağır suç olarak kabul edilen, yağma, insan öldürme, rüşvet gibi suçlara Ağır Ceza Mahkemeleri bakıyor. Doğal olarak da davalara müdafi olarak giren avukatlara da halk dilinde ağır ceza avukatı deniliyor. Adana bölgesinde ağır ceza mahkemesinde davası olanlar için Adana ağır ceza avukatı ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

  Ağır Ceza Avukatlığı Ne Demek?

  Hukuk dilinde, ceza avukatlığı veya Adana ağır ceza avukatı gibi terim ve branşlar bulunmuyor. Bir avukat bütün hukuk kurallarını bilir ve bütün davalara girebilir. Sadece bir avukatı ağır ceza mahkemeleriyle sınırlandırmanın kanun ve hukuk önünde yeri bulunmuyor. Bu terimleri ve ifadeleri genellikle, davalarının türüne göre müvekkiller çıkarıyor. Boşanma avukatı, nafaka avukatı, ceza avukatı gibi ifadeleri avukatların üstüne yapıştırıyorlar.

  Ağır ceza davalarına giren avukatlar, hem kişinin özgürlüğü hem de mağdur hakları açısından toplumun en hassas sorunlarıyla uğraşırlar. Esasta, temel görevi, savunduğu müvekkilinin hakkını yani suçsuzluğunu savunmaktır.

  Ağır Ceza Mahkemelerinde Görülen Davalar

  1- Kasten adam öldürme, taksirle ölüme neden olma

 2- Yağma

 3- Yaralama sonucunda, kişinin durumunun ağırlaşması

 4- İrtikâp, zimmet, rüşvet

 5- Resmi belgede sahtecilik

 6- Nitelikli dolandırıcılık

 7- Hileli iflas

  Ağır Ceza Avukatının Görevleri Nelerdir?

  Ağır ceza mahkemelerinde, cezaların daha da ağırlaştırılması gerektiren suç davaları görülüyor. Yukarıda sıraladığımız suçlardan dolayı, avukatlar ağır ceza mahkemelerinde davası olanları müdafi sıfatıyla savunuyorlar. Bu savunma diğer sıradan dava savunmalarından farklıdır. Çünkü ortada kişinin özgürlüğü ve hakları söz konusudur. Bu nedenle kişinin suçlu olup, olmadığı göz önünde bulundurulmadan, hukukun bütün argümanları taranarak, müvekkilin beraat etmesini sağlamak görevleridir.

 Ceza avukatı, soruşturma aşamasında ve dava mahkemeye intikal etmeden önce de müvekkilinin haklarını korumakla mükelleftir. Mağdur veya müşteki durumundaki müvekkillerinin de ciddi şekilde hak kaybına uğramamaları için titiz bir çalışma yürütür ve dava dosyasını detayıyla araştırırlar.

  Ağır Ceza Avukatı Tutmalı mısınız?

  Mahkemelerde, avukat tutma zorunluluğu bulunmuyor. İsterseniz kendi davanızı kendiniz takip, edebilir, savunmanızı yapabilirsiniz. Fakat burada önemli olan hukuk alanındaki deneyiminiz ve bilginizdir. Özellikle Ağır Ceza Mahkemesi gibi üst düzey bir mahkemede hukuk bilginiz ne kadar yeterli olacaktır.

  Zaten herhangi bir suçtan dolayı yargılanıyorsunuz, üstüne üstlük bir de cezanızın ağırlaştırılması görüşülüyor. Kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin, ceza hukuku alanında deneyimli bir avukat kadar kendinizi savunamazsınız.

  Ceza avukatı, işlediğiniz varsayılan suç ve cezası hakkında hukuku kapsamlı şekilde tarayıp, emsal kararları da bulup, en doğru şekilde hakkınızı savunacaktır. Bu nedenle, eğer davanız Adana’da görülüyorsa Adana ağır ceza avukatı tutarak, en doğru hareketi yaparsınız.

Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları