Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Haksız Olarak Alınan Koruma Tedbirleri Nedeni ile Tazminat Davası Dilekçesi
AĞIR CEZA MAHKEMESİNE
ADANA
DAVACI : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:
Adres
VEKİLİ : Avukat Adı ve Soyadı
Adres
DAVALI : Maliye Hazinesi/ADANA
DAVA KONUSU : Haksız olarak alınan koruma tedbirleri nedeni ile tazminat
AÇIKLAMALAR :
1- Adana Kapalı Spor Salonunda düzenlenen halk konseri çıkışında bir grup insan arasında meydana gelen kavga ve bıçakla yaralama olayı neticesinde müvekkilim de işlenen suçla ilgili olarak gözaltına alınmıştır. Gözaltında ifadesi alınan müvekkilim daha sonra mevcutlu Cumhuriyet Savcılığına sevk edilmiştir.
2- Müvekkilim, bu olayla yakından uzaktan ilgili olmadığını, kavga edenleri ayırmak için hareket ettiğini, kavga eden her iki tarafı da tanımadığını, kavga edilen yerin karanlık olması nedeni ile kendisinin başkalarına benzetildiğini belirtmesine rağmen, vermiş olduğu ifadeleri dikkate alınmadan Cumhuriyet Savcısının istemi üzerine Adana Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştır.
3- Müvekkilim 25 gün tutuklu kalmıştır. Mahkemede yapılan ilk duruşmada gerçekler anlaşılmış, müvekkilimin yanlışlıkla tutuklandığı ortaya çıkmıştır. Tutuklu kaldığı süre içinde 1.000,00 Yeni Türk Lirası maddi, duyulan üzüntü ve müvekkilimin toplum içinde düşmüş olduğu durum göz önüne alınarak 4.000,00 Yeni Türk lirası manevi tazminat isteminde bulunuyoruz.
DELİLLER : Mahkeme kararı, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği ve her tür delil.
HUKUKİ NEDENLER : CMK. md. 141-142 ve İlgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda izah edilen sebeplerden ötürü, haksız olarak yakalanıp müteakibinde haksız olarak tutuklanan müvekkilimin uğramış olduğu zarar karışlığı olarak 1.000,00 Yeni Türk Lirası maddi, 4.000,00 Yeni Türk Lirası manevi olmak üzere toplam 5.000,00 Yeni Türk Lirası tazminatın dava tarihi itibariyle yasal faizi ile birlikte davalı kurumdan alınarak müvekkilime ödenmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…
Sanık Müdafii
Avukat Adı ve Soyadı
İmza

 

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları