Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

99bb

ADANA F VE E TİPİ CEZAEVİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

 

Adana Cezaevi nedir?

Tutuklu ve hükümlülerin mahkemelerce verilen cezaları çektikleri yerlerin ülkemizdeki genel adı cezaevidir. Buraların kendilerine has bir takım kurallarının olduğu gibi devlet tarafından koyulmuş kuralları da vardır.

unnddamed (1)

Adana Cezaevindeki mahkuma hangi eşyaları gönderebilirim?

Koğuşlar hali hazırda eşyalıdır ve demirbaş eşya, yatak çamaşırı, havlu ve iş giysisi gibi şeyler verilir. Belli bir ölçüde giysi ve resim vb. şahsi eşyalarınızı beraberinizde getirebilirsiniz. Hangi şahsi eşyanızı getirebileceğiniz hususundaki kurallar cezaevinden cezaevine, şehirden şehre, kapalı cezaevlerinde, açık cezaevlerinde farklılık göstermektedir.Çalışma karşılığı verilen bir ücret değilse kapalı cezaevinden dışarıya para göndermek genellikle yasaktır.

Tutuklu yahut hükümlünün kıyafetleri ve iç çamaşırları yakınları tarafından cezaevinin ilgili bölümüne verilir. Ancak bu kıyafetlerin yeşil yada lacivert olması halinde cezaevi tarafından kabul edilmez. Bununla birlikte söz konusu bu kıyafetlerin sayısı da ceza infaz kurumunun belirlemiş olduğu sınırlar içerisinde kabul edilmektedir.

Adana E tipi kapalı ceza infaz kurumuna eşya gönderilmesi ise;PTT aracılığıyla (lacivert ve yeşil renk kıyafet hariç)  E tipi kapalı caza infaz kurumu Sarıçam/ADANA adresine gönderilebilmektedir. PTT dışındaki özel  kargolarla gelen paketler kabul edilmemektedir.

5ae19fac66a97c82b0b6d185

Adana Cezaevindeki mahkumla avukatı hangi zamanlarda görüşebilir?

Hukuksal konulardaki soruları belli ölçülerde sosyal danışman yahut cezaevinin yöneticileri cevaplayabilirler. Cezaevi personeli eğer özel vekiliniz yok ise sizi kamusal hukuk yardımında bulunan avukatlara da yönlendirebilirler.

Adana kapalı ceza infaz kurumunda ise; hükümlü ile avukatı, avukatlık meslek kimliğinin gösterilmesi üzerine tatil günleri ve mesai saatleri dışında söz konusu bu iş için tanzim edilmiş görüşme yerlerinde, kesinlikle konuşulanların başkaları tarafından duyulamayacağı, ancak; tarafların güvenliği için görülebileceği bir şekilde görüştürülür. Hükümlülerin aksine tutuklu olanlar ile zaman sınırlaması olmadan görüş yapılabilmektedir.

unnamed

Adana Cezaevinde olan mahkumlara yiyecek ve içecek götürebilirmiyim?

Cezanızı cezaevinde çekiyorsanız temel kural yiyecekleri kendiniz satın alabilmeniz için size yiyecek parası verilmesidir. Doktorunuz, sağlığınız açısından size özel besin verilmesine karar verebilir. Vejetaryenseniz yahut dini sebeplerden ötürü özel besin almanız gerekiyorsa yiyeceğiniz yemeklerle bu özel istekler göz önünde bulundurulacaktır.

Adana kapalı ceza infaz kurumunda ise; Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde ifade edildiği üzere Hükümlü ve Tutuklular kendilerine verilen iaşe dışındaki ihtiyaçlarını ilgili kurum kantininden temin etmektedirler. Dışarıdan görüş günlerinde içeriye yiyecek ve içecek getirilmesi mümkün değildir. Açık görüş günlerinde ise hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden aldıkları yiyecek ve içecekleri aileleriyle, yakınlarıyla görüştükleri yerde tüketebilmektedirler.

freedom-957491_1280

Adana Ceza Evine Nasıl Giderim?

Adana kapalı ceza infaz kurumu Yürekli Mah. 5595 Sokak No:20 B-4 Sarıçam/ADANA adresindedir. Şehre ve merkez adliyeye biraz uzakta olup; merkez adliye ile arası özel araba ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ceza infaz kurumuna şehir içi ulaşım araçlarıyla da gitmek mümkün olup; Yüreğir otogarından belli aralıklarla kalkmakta olan Kürkçüler dolmuşları ile Cezaevi kapısına kadar gelinmektedir.

İş bu içerik Adana Avukat Aytaç ER tarafından 11.06.2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları