Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

right-4926156_640 (1)

AĞIR CEZA AVUKATI NEDİR, MEVZUATTA AĞIR CEZA AVUKATI VAR MIDIR?

 

Türkiye’de yasal olarak avukatlık mesleğinde branşlaşma, uzmanlaşma olmadığı gibi ceza avukatı veya ağır ceza avukatı şeklinde bir tanımlama da esasen mevzuatta tanımlı bir şekilde yoktur.

Ancak, toplumda (halk arasında) ceza davalarına giren avukatlara kimi zaman ağır ceza avukatı denildiği görülmektedir.

 

Adana Ceza avukatı, hem şahıs özgürlüğü açısından hem de mağdur hakları açısından toplumun en hassas problemleriyle uğraşır.  Esas olarak her avukatın yaptığı gibi ceza avukatı da savunma işlevini yerine getirmeye çalışır.

 

Ülkemizde uygulanmakta olan hukuk kuralları kapsamında bir takım mahkemeler ve bu mahkemelerde görev yapan hâkimler ile davalara bakan avukatlar bulunmak mecburiyetindedir. Daha ağır ceza gerektiren suçlardan yargılanmakta olan şahıslara bakan mahkemelere Ağır Ceza Mahkemesi adı verilmektedir. Bu mahkemede görev alan ve sanıkların avukatlığını üstlenen kişilere de ağır ceza avukatı adı verilmektedir.

 

Ağır ceza avukatının savunma işlevi diğer savunma avukatlarının işlevinden biraz farklıdır.Ağır ceza avukatı tabiri, muhtemeldir ki halk arasında en sık kullanılan deyimdir. Anlaşılacağı üzere bu konuda bir ağır cezada uzman avukat nitelendirmesi söz konusu değildir.

 

police-2122394_640

Ağır Ceza Avukatı Nedir Görevleri Nelerdir?

 

Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanmakta olan birçok kişi ve diğer bir çok kişi ağır ceza avukatı nedir diye merak etmektedir. Cezaların daha fazla arttırılması gerektiren suçlarda yargılanan sanıkları savunmak için ağır ceza avukatları devreye girmektedir.

 

  • Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda yağma ve irtikap suçlarına bakılabilmekte, ayrıca resmi belgede sahtecilik suçu da yine ağır cezanın kapsamında bulunmaktadır.

 

 

  • Hileli şekilde iflas gösteren birden fazla şirket de Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmak durumunda kalmaktadır.

 

  • Bununla birlikte devletin güvenliğini bozma girişiminde bulunan, anayasal düzene ve Milli Savunmaya uygun olmayan hareketlerde bulunmuş olan şahısların da yargılanması gereken makam ağır ceza mahkemesi olmaktadır.

 

Bütün bu suçlardan yargılanmakta olan şahısların savunma hakları Ağır Ceza avukatları eliyle yerine getirilmektedir. İstenilen Ceza’nın mahiyeti de dikkate alındığında ağır ceza avukatlığı oldukça fazla derece hassas ve tecrübe isteyen bir alan olmaktadır.

Ceza avukatlarının bu alanda bir çok görevleri bulunmaktadır. 

 

Adana’da bir Hukuk bürosu olarak ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerinin görev alanına giren bir çok dava ve iş takibini profesyonel olarak yapmaktayız. Bu konularda sitemizde Avukata Sor kısmına girerek sorularınızı sorabilirsiniz.

legal-1302034_640

Av.Aytaç ER

Reşatbey Mah. Türkkuşu Cd.Günep Panorama İş Merkezi B Blok No:801 Seyhan/ADANA

İş Tel: 0 322 458 4432 Gsm : 0 532 113 1508 Web: www.avaytacer.com Mail : İnfo@avaytacer.com

Ağır ceza avukatı nedir, mevzuatta ağır ceza avukatı var mıdır? başlıklı içerik Av.Aytaç ER tarafından 05.06.2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden yazı içeriği bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları