Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

                                           Alacak davası dilekçesi 

 

................... SAYIN HAKİMLİĞİ'NE

 

(Tedbir talebidir.)

DAVACI

 

VEKİLİ

 AV.AYTAÇ ER                                                                                        Reşatbey mh.Türkkuşu cad.Günep panorama iş Merk.B Blok Kat:8 no:801 Seyhan/ADANA Tlf: 322 458 4432 – 0532 113 1508

DAVALI

 

DAVA

Alacak davası

KONU

Müvekkilimizin ....... alacağının yasal faizi ile birlikte tahsili istemidir.

AÇIKLAMALAR

1-Müvekkilimiz , davalıya ........tarihinde binek otomobilini satmıştır. Aralarında yaptıkları yazılı mukaveleye göre, davalı ....... peşin ödemiş, kalan ....... için ise vadeli ödeme konusunda anlaşmışlardır. Taksitlerden biri ödenmediği takdirde diğerinin de vadesi gelmiş sayılacaktır. Ayrıca davalı sözleşme gereği müvekkilimizin, ödememe halinde teminatsız olarak tedbir ve ihtiyati haciz almasına da muvafakat etmiştir.

 

2-Müvekkilimiz davalıya, aracı söz verdiği günde teslim etmiş ve noterden satışını da vermiştir. Aracın vergi ve pul borcu olmadığına ilişkin her türlü makbuzu da davalıya teslim etmiştir.

 

3-Davalı ......., müvekkilimize vermesi gereken ....... tutarındaki taksiti ödememiş, müvekkilimizin sayısız aramalarına da cevap vermemiştir.

 

4-Müvekkilimiz davalının aracı, satmak üzere oto pazarına çıkardığını duymuş sonradan davalının bu şekilde birkaç kişiyi daha kandırdığını ve paralarını ödemediğini öğrenmiştir.

 

5-Müvekkilimiz sözleşme gereği davalının ödemesi gereken ....... tutarındaki alacağının taksit tarihinden itibaren işleyecek faiz ile birlikte ödenmesini istemektedir. Zira sözleşme gereği ilk taksit ödenmediğinden ikincisinin de vadesi gelmiş sayılmaktadır. Ayrıca müvekkilimizin sonradan mağdur olmaması açısından, davalıya devrettiği aracın plakasına da üçüncü şahıslara devrinin önlenmesi bakımından -sözleşme gereği müvekkilimden teminat istenmeden-tedbir konmasını istemektedir.

YASAL NEDENLER

Borçlar Kanunu, Medeni Kanun ve sair ilgili mevzuat hükümleri.

KANITLAR

Tarihli satış sözleşmesi, tanık ve diğer her türlü yasal ve takdiri kanıtlar.

İSTEM SONUCU

Açıklanan nedenlerle , müvekkilimizin davalıdan olan ....... lık alacağın taksit tarihlerinden itibaren hesaplanacak olan yasal faiz ile birlikte davalıdan tahsiline, müvekkilimizin sonradan mağdur olmaması açısından, davalıya devrettiği .. .. .... plaka sayılı aracın plakasına üçüncü şahıslara devrinin önlenmesi bakımından -sözleşme gereği müvekkilimden teminat istenmeden-tedbir konmasına, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini talep ederiz.

 

DAVACI VEKİLİ

AV.AYTAÇ ER 

(818 s. BK. m. 96, 101, 103, 106) (4721 s. MK. m. 2)

 

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları