Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

                                         Boşanma Davasında Cevap Dilekçesi 2

Dosya Esas: .../…
Duruşma Günü: …/…/…
........2. AİLE MAHKEMESİNE
Gönderilmek Üzere,
..........ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
CEVAP VEREN
(DAVALI) : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No
Adres
DAVACI : Adı ve Soyadı
Adres
TALEP KONUSU : Cevaplarımızın sunulması dileğidir.
CEVAPLARIMIZ :
1- Öncelikle davacı davasını yetkisiz mahkemede açmıştır. Ben 2004 yılının Nisan ayından itibaren Erzincan ilinde ailemle birlikte yaşamaktayım. Bu nedenle, davanın Erzincan Aile Mahkemesinde görülmesi gerekmektedir. Yetkisizlik itirazımın öncelikle incelenmesini ve dosyanın yetkili Erzincan Aile Mahkemesine gönderilmesini talep ederim. Bu talebimin kabul edilmemesi halinde aşağıda belirttiğim hususların incelenerek karar verilmesini talep ediyorum.
2- Davacı ile yaklaşık olarak 2004 yılının Nisan ayından itibaren ayrı yaşamaktayım. Müşterek çocuklarım bu zaman zarfında hep yanımda kaldılar. Davacı, eşimle birlikte 2004 yılında Erzincan’a kardeşimin düğününe geldik. Düğünden sonra kendisi İstanbul’a döndü. İstanbul’a döndükten sonra bana ve çocuklarıma karşı sorumluluklarını yerine getirmemeye ve ilgisiz kalmaya başladı. Beni ve çocuklarımı evimize götürmek istemedi. İstanbul’a gittikten sonra Erzincan’a ilk gelişinde, başka bir bayanla görüştüğünü, bu bayanla nişanlandığını söyleyerek birlikte çekildiği fotoğrafları bana ve aileme gösterdi. Ayrıca, görüştüğü bayanla evlenmek istediğini ve bu nedenle benimle boşanmak istediğini söyledi. Benim ve davalı eşimin ailesi arasında bu nedenle ciddi tartışmalar yaşanınca kendisi tekrar İstanbul’a döndü ve 2005 yılı Ramazan Bayramından bir hafta önce görüştüğü bayanı alarak Erzincan’a getirdi, hatta bu bayanı ailesinin evine de götürmüştür.
3- Davalı eşim ve birlikte yaşadığı Gülten Civan 2005 yılından itibaren beni sürekli telefonla rahatsız ettiklerinden, Erzincan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum. Erzincan Cumhuriyet Savcılığının 2005/3591 soruşturma sayılı dosyası ve bu dosya üzerinden açılan Erzincan Sulh Ceza Mahkemesinin 2006/370 Esas sayılı dosyası incelendiğinde birçok husus açıkça anlaşılacaktır. Ayrıca, 2005 yılının Şubat ayında Erzincan’a gelen davalı eşim, birlikte yaşadığı bayan nedeniyle aramızda çıkan tartışma sırasında bana karşı şiddet kullandı. Bunun neticesinde yaklaşık iki ay kulağımdan rahatsız oldum. Davalı bunun dışında da birçok kere bana karşı şiddet kullanmıştır.
4- Davalı ile anlaşamıyoruz ve boşanmak istiyorum. Bir araya gelme imkanımız kalmamıştır. Ancak, çocuklarımın ruhsal ve fiziksel gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için velayetlerinin tarafıma verilmesini talep ediyorum. Velayetin davalı tarafa verilmesi halinde çocuklarım ciddi anlamda mağdur olacaklardır. Çünkü davalı şu ana kadar baba olmanın sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Bu tarihten sonra bunun değişmeyeceğini düşünüyorum.
DELİLLER : Erzincan Cumhuriyet Savcılığının 2005/3591 Hz. Sayılı dosyası, Erzincan Sulh Ceza Mahkemesinin 2006/370 Esas sayılı dosyası, tanık ve sair yasal deliller.
HUKUKİ NEDENLER : HUMK. md. 200-201 ve İlgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen nedenlerle, öncelikle, YETKİSİZLİK itirazımın kabulü ile, dosyanın yetkili Erzincan Aile Mahkemesine gönderilmesine, bunun mümkün olmaması halinde, öncelikle davalı ile boşanmamıza, müşterek çocuklarımız, İkranur ve Semanur’un velayetinin tarafıma tevdiine, müşterek çocuklarımız, İkranur ve Semanur için, ayrı ayrı 200,00’er Yeni Türk Lirası tedbir nafakasına, kararın kesinleşmesinden itibaren iştirak nafakasına hükmedilmesine karar verilmesini saygılarımla talep ederim. …/…/…

Cevap veren davalı
Adı ve Soyadı
İmza

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları