Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

                                   Evlatlık İlişkisinin Kaldırılması Davası Dilekçesi 

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
(Aile Mahkemesi Sıfatı İle)

DAVACILAR : Adı ve Soyadı (küçüğün babası)
Adı ve Soyadı (küçüğün annesi)
Adres
VEKİLİ :AV.AYTAÇ ER                                                                                                                                                         Reşatbey mh.Türkkuşu cad.Günep panorama iş Merk.B Blok Kat:8 no:801 Seyhan/ADANA Tlf: 322 458 4432 – 0532 113 1508


DAVALILAR : 1-Adı ve Soyadı (evlat edinen)
2-Adı ve Soyadı (evlat edinen)
Adres
DAVA KONUSU : Evlatlık ilişkisinin kaldırılması
AÇIKLAMALAR :
1- Müvekkillerim Almanya’nın Hamburg şehrinin Altona bölgesinde yaşamakta ve çalışmaktadırlar. Müvekkillerimin her ikisinin de çalışması ve çocuklarının Türk örf ve adetlerine göre yetişmesi için müşterek çocuklarını Türkiye’de bulunan büyük anne ve büyük babalarına bırakmışlardır.
2- Müvekkillerimin çocuklarına büyük anne ve büyük babaları bakmaktadır. Müvekkillerim de çocuklarının bakım ve iaşesi için düzenli olarak para göndermektedirler. Yaz tatilinde Erzin-can’a gelerek çocuklarını görmektedirler.
3- Erzincan’da varlıklı bir aile olarak bilinen ve komşuları olan kişiler bu çocuğu evlat edine-lim, biz bakalım, sizler yaşlı insanlarsınız. Çocukla yeteri kadar ilgilenemiyorsunuz diyerek büyük anne ve büyük babayı ikna etmişler ve Erzincan Tercan Asliye Hukuk Mahkemesinden evlat edinme kararı almışlardır.
4- Müvekkillerim yaz tatili için Türkiye’ye geldiklerinde durumu öğrenmişlerdir. Yapılan evlat edinme işlemi hukuka uygun değildir. Türk Medeni Kanununun 309/1. maddesine göre, evlat edinme davasına bakan hâkimin anne ve babayı dinlemesi gerekir. Oysa olayımızda anne ve baba bilinmesine rağmen dinlenmemiştir. Evlat edinme işlemi çocuğun anne ve babasının rızası hilafına gerçekleşmiştir. Bundan dolayı Türk Medeni Kanununun 317. maddesi gereğince bu davayı açmak zarureti hasıl olmuştur.
DELİLLER : Nüfus aile kayıt tablosu ve her tür kanıt.
HUKUKİ NEDENLER : Medeni Kanunu md. 317-319 ve ilgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle ve duruşma sırasında belirecek durumlar karısında evlatlık ilişkisinin kaldırılmasına ve nüfustaki evlat edinme kaydının düzeltil-mesine, çocuğun gerçek anne ve babasına teslim edilmesine karar verilmesini vekil edenler adına saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı vekili
Avukat Adı ve Soyadı                                                                                                                                                          AV.AYTAÇ ER
  İmza

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları