Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

                                Fahiş Cezai Şartın İndirilmesi Davası Dilekçesi 

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI : SS. … Yapı Kooperatifi Adına
Yönetim Kurulu Üyeleri Adı ve Soyadı, Adı ve Soyadı
Adres
VEKİLİ :AV.AYTAÇ ER                                                                                                                                                         Reşatbey mh.Türkkuşu cad.Günep panorama iş Merk.B Blok Kat:8 no:801 Seyhan/ADANA Tlf: 322 458 4432 – 0532 113 1508

DAVALI : 1-Adı ve Soyadı
Adres
2-Adı ve Soyadı
Adres
DAVA KONUSU : Fahiş cezai şartın indirilmesi
DAVA DEĞERİ : 100.000,00 Yeni Türk Lirasıdır.
AÇIKLAMALAR :
1- Müvekkilim kooperatif ile arsa sahipleri arasında yapılan arsa karşılığı inşaat sözleşmesi gereğince, arsa sahipleri sahip oldukları arsayı kooperatife teslim edecek kooperatifte bu arsa üzerine villa inşaatı yaparak arsa sahiplerine anahtar teslimi birer tane villa verecektir.
2- Yapılan sözleşme gereğince inşaat iki yıl içinde tamamlanacaktır. İnşaatın iki yıl içinde tamamlanması halinde kooperatif arsa sahiplerine 100.000,00 Yeni Türk lirası cezai şart ödeyecektir. İnşaatın anahtar tesliminin gecikmesi halinde her bir villa için aylık 600,00 Yeni Türk Lirası kira ödenecektir.
3- Belediye ile yaşanan problem nedeni ile inşaat ruhsatının alınmasının gecik-mesi, kooperatifin eski yöneticilerinin usulsüzlük yapması nedeni ile hakların Erzincan Ağır Ceza Mahkemesinde zimmet nedeni ile dava açılması ve kooperatif yönetiminin değişmesi, arsa sahiplerinin arsalarının mülkiyetini kooperatife geç devretmeleri, villa projelerinde değişiklik yapılması gibi nedenlerle söz konusu villalar arsa sahiplerine zamanında teslim edilememiştir.
4-Bu durumda eski yönetim tarafından yapılan sözleşmede kararlaştırılan cezai şartın arsa sahipleri tarafından talep edileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Sözleşmede kararlaştırılan cezai şart çok fahiştir. Kooperatifin bu parayı ödemesi mümkün değildir. Zaten inşaat fiyatlarındaki artış ve proje değişikliği nedeni ile üyelerden toplanan para miktarı aşırı derece yükselmiş, birçok üye ödemeleri yapamadığı için hissesini devret-mek zorunda kalmıştır.
5- Ayrıca inşaatın zamanında bitirilememesinde arsa sahiplerinin de kusuru var-dır. Arsa sahipleri söz konusu arsanın mülkiyetini kendilerine gönderilen ihtarnameye rağmen zamanında kooperatife devretmeyerek işlemlerin gecikmesine neden olmuş-lardır. Ayrıca gecikmeden dolayı her ay villa için karşı tarafa kira ödenmektedir. Bu da karı tarafın zararını kısmen de olsa azaltmaktadır. Bu nedenlerle fahiş cezai şartın indirilmesi için bu davayı açmak zarureti hâsıl olmuştur.
DELİLLER : Her tür delil.
HUKUKİ NEDENLER : BK. md. 161/3 ve İlgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca arz edilen nedenlerle davamızın kabulü ile 100.000,00 Yeni Türk Lirası olarak karlaştırılan fahiş cezai şartın 10.000,00 Yeni Türk Lirasına indirilmesini, yargılama giderleri ve ücreti vekâletin davalıya yüklen-mesine karar verilmesini davacı vekili olarak saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı vekili
Avukat Adı ve Soyadı                                                                                                                                                          AV.AYTAÇ ER
  İmza

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları