Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

                              İsim ve Soy İsim Tashihi Davası Dilekçesi 

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:
Adres
DAVALI : Nüfus Müdürlüğü/ERZİNCAN
DAVA KONUSU : İsim ve soy isim tashihi
AÇIKLAMALAR :
1- Müvekkilim S. S. adını ve soyadını değiştirme gereği duymaktadır. Küçükken müvekkilimin adı Sarp olarak bilinmekte, etrafında bu isimle tanınıp çağrılmaktadır. Fakat buna rağmen nüfusa Serkan diye kaydedilmiştir.
2- İsmindeki bu problem ile birlikte müvekkilim soyadını da taşımak istememektedirler. Çünkü müvekkilimin öz babası R. S., ona sürekli “sen benden değilsin, sen nesepsizin tekisin, sen bir p.ç.sin” diyerek müvekkilimi sürekli aşağılayarak kendisinin çocuğu olmadığını söylemektedir. Öyle ki bu hakaretleri başkalarının yanında da yapmış ve müvekkilimi toplum içine çıkamaz hale getirmiştir. Müvekkilim babasının soyadını artık taşımak istememektedir.
3- Psikolojik olarak müvekkilim babasını hakaretlerinden çok yıpranmıştır. Zaten babasını koyduğu ve sadece nüfus cüzdanında gözüken Serkan isminden de kurtulmak istemektedir, gerçek ismi olan Sarp ismini ve babasını kendisine yönelik ağır hakaretleri nedeniyle soyadını da CAN olarak değiştirme zarureti hissetmektedir bu yüzden dava açma zarureti hâsıl olmuştur.
DELİLLER : Erzincan, Merkez, Pınar önü Köyü, 149 Cilt no, 26 Aile sıra no, 35 sıra no da kayıtlı nüfus kayıtları, tanık vs tüm deliller.
HUKUKİ NEDENLER : TMK. md. 27 ve İlgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarda arz edilen nedenlerle ad ve soyadı tashih talebimizin kabulü ile müvekkilimin Serkan olan isminin Sarp, SARIKAYA olan soya-dının da CAN olarak tashihine karar verilmesine saygıyla talep ederim. …/…/…

Davacı vekili
Avukat Adı ve Soyadı                                                                                                                                                          AV.AYTAÇ ER
  İmza

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları