Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

 

................. HAKİMLİĞİ'NE

                                    ........................

DAVACI

 

VEKİLLERİ

 

DAVALI

 

KONU

Fazlaya İlişkin Talep ve Dava Hakkımız Saklı Kalmak Kaydıyla ....... nin Kaza Tarihinden İtibaren Yasal Faizi İle Birlikte Tahsili Talebidir.

AÇIKLAMALAR

1-Müvekkilimizin kayıt maliki bulunduğu ....... plaka sayılı ticari otobüs araç şoförü .......'ın sevk ve idaresindeyken ....... tarihinde ....... Mevkiine geldiği esnada davalıya ait büyükbaş hayvanların tamamen davalının kusurundan kaynaklanan nedenlerle otoyola fırlamaları neticesi hayvanlara çarpmış ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.

 

2-Olayda müvekkilimize ait ticari araçta ağır hasar meydana gelmiş davalıya ait iki adet büyükbaş hayvanda ölmüştür. Davalı hayvan sahibi ve hayvanı idaresi altında bulunduran kimse olduğundan ve idaresi altında bulunan hayvanlara gereken dikkat ve itinayı göstermeyerek gereken tedbirleri almadığından BK 56 maddesi gereği hayvanların müvekkilimizin aracına vermiş bulunduğu zarardan dolayı sorumludur.

 

3-Müvekkilimize ait ....... plaka sayılı araçta meydana gelen hasarın tespiti için ....... tarihinde ....... Asliye Hukuk Mahkemesinin ....... D.İş Sayılı Dosyasından hasar tespiti yapılmış olup müvekkilimizin trafik kazasından dolayı toplam zararının ....... olduğu tespit edilmiştir.

 

4- Fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla ....... nin kaza tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsilini talep ediyoruz.

HUKUKİ NEDENLER

Borçlar Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri.

DELİLLER

....... AHM ....... D.İş Sayılı Dosyası, Trafik Kazası Tespit Tutanağı, Tanıklar, Yasal ve Takdiri Diğer Kanıtlar.

İSTEM SONUCU

Yukarıda belirtilen nedenlerle fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla ....... maddi zararımızın kaza tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini talep ediyoruz. ../../....

 

DAVACI VEKİLİ

 

(818 s. BK. m. 56)

 

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları