Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

İCRA MAHKEMESİNİN GÖREVLERİ

VE

TEBLİGAT İLE İLGİLİ BİLGİLER

 

 

İcra mahkemesinin görevleri nelerdir?

  • Borçluların ve alacaklıların arasındaki uyuşmazlıkları ve şikayetler hakkında hüküm vermektedirler.Bu mahkemelerde daha çok yazılı deliller sunulur.
  • Basit yargılama usulüne tabi dar kapsamlı mahkemelerdir.
  • İcra takiplerine dair imzaya itiraz, borca itiraz , memur muamelesine şikayet, şikayet ve yine ceza-i olarak ise taahhüdü ihlal, karşılıksız çek, nafaka borcunun yerine getirilmemesi, ticareti terk gibi bir çok suçun yargılaması yapılmaktadır.

Tebligat usulsüzlüğünün tespiti hangi hallerde istenir?

  • Hukuka aykırı tebligatları şikayet hakkınız öğrendiğiniz tarihten itibaren 7 gündür. Usulsüz tebligata ilişkin olarak dava yoluna başvuruda bulunabilirsiniz. Yine söz konusu usulsüz işleme ilişkin olarak icra müdürlüğüne itirazda bulunabilir ve itirazınızın tensip ile reddine istinaden memur muamelesini şikayet yoluna başvuruda bulunabilirsiniz.

Tebligata itiraz etmemenin sonuçları nelerdir?

  • İtiraz etmemenin sonucu icra takibinin kesinleşmesidir.Bu aşamadan sonra haciz işlemleri başlatılabilir. Bazı ilamlar süresiz şikayete tabidir. Yine itiraz süresini kaçırmanız halinde şartları oluşmuş ise genel mahkemelerde dava yoluna gidebilirsiniz.

uyarı

Yasal Uyarı:

İş bu içerik Adana Avukat Aytaç ER tarafından 29.04.2022 tarihinde kaleme alınmıştır.

Söz konusu içerik %100 özgün olmakla birlikte rapor alınmış ve yine  5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Zaman Damgası      (Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı, ifade eder) ile imzalanmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerikler bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

 

 

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları