Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

İCRA TAKİBİ, İCRA - ÖDEME EMRİ HAKKINDA

BİLİNMESİ GEREKENLER

 

 

İcra takibi nedir?

  • Borç ilişkisinde alacaklının,borcunu tahsil etmesi için icra dairelerine başlattığı hukuki işlemlerdir.

Haciz nedir?

  • Yine bir borç ilişkisinde,alacaklının haklarını korumak adına,borçlunun malvarlıklarının icra dairelerince zorla alınması işlemidir.

Eve icradan kağıt gelmesi ne demektir?

  • Bu tebligatlar,süreli ödeme veya icra emridir.Tebligat eklerinde takibe dayanak evraklarda söz konusu olacaktır.

Ödeme emri/icra emri  nedir?

  • Ödeme ve icra emirleri,borcunuzu ödemediğinize ilişkin ve haciz yoluna gidildiğini bildiren ve süresi içerisinde borcun ödenmemesi halinde cebri icra yapılacağını belirten belgelerdir.

İcra veya ödeme emri geldiğinde ne yapılmalıdır?Yasal haklarım nelerdir?

  • Mallarınızın haczedilmesinden önce gönderilen icra ve ödeme emrinde,metni okumanız gerekmektedir.Haklarınız metinde belirtilecektir.Hukuki destek için bir icra avukatına başvurabilirsiniz. Borcu ödemeniz yada imzanın size ait olmaması ve yine senet yada takibe dayanak belge üzerinde tahrifat var ise itiraz veya dava yoluna başvurabilirsiniz.

Mal beyanı nedir?

  • Borcun ödenmesine ilişkin bir dayanak gösterilmeli,yani bir malvarlığınızın olduğu beyan edilmelidir.Adresinizle birlikte 10 gün içinde dilekçe yazılmalı ve beyanda bulunulmalıdır. Borcunuza istinaden mal varlığı bildiriminde bulunmamanız halinde hakkınızda şikayette bulunulabilir. Bu nedenlerle borca ilişkin olarak mal varlığınızın bildirilmesi yok ise borcu nasıl ödeyebileceğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

uyarı

Yasal Uyarı:

İş bu içerik Adana Avukat Aytaç ER tarafından 29.04.2022 tarihinde kaleme alınmıştır.

Söz konusu içerik %100 özgün olmakla birlikte rapor alınmış ve yine  5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Zaman Damgası      (Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı, ifade eder) ile imzalanmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerikler bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

 

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları