Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

AYIRT ETME GÜCÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 

Ayırt etme gücü nedir?

  • TMK madde 13- Yaşının küçüklüğü yüzünden veya akıl hastalığı, akıl zayıflığı, sarhoşluk ya da bunlara benzer sebeplerden biriyle akla uygun biçimde davranma yeteneğinden yoksun olmayan herkes, bu Kanuna göre ayırt etme gücüne sahiptir.

 

  • Ayırt etme gücü kişilerin hukuki işlemlerini ve başkalarına zarar verdikleri durumda bizzat sorumlu olup olmadıklarını belirleyen soyut ve nispi bir kavramdır.

 

Ayırt etme gücünü kaldıran haller nelerdir?

  • Yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, sarhoşluk veya bunlara benzer sebeplerden biriyle akla elverişli biçimde davranma yetisinden yoksun olan herkes ayırt etme gücünden yoksundur.

 

Ayırt etme gücü geçici süreyle kalkabilir mi?

  • Ayırt etme gücü geçici olarak ortadan kalkabilmektedir. Sarhoşluk ya da bunlara benzer sebeplerden biriyle akla uygun olmayan hareketlerde bulunma hali, geçici sebepler içindedir.
  • Kişi yaşadığı bir travma sonucu yaşanan akıl sağlığı bozukluğunu belirli bir süre sonra atlatabilmektedir. Bu da geçici süreyle ayırt etme gücünü ortadan kaldırabilmektedir.

 

İş bu “AYIRT ETME GÜCÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER” adlı içerik Adana Barosuna kayıtlı Avukat Aytaç ER tarafından  28.10.2020 tarihinde kaleme alınmış ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre ise Zaman Damgası ile imzalanmıştır.

 

Söz konusu içerik Av. Aytaç ER’den yazılı onay alınmaksızın ve kaynak olarak site gösterilmeden başka bir internet sitesi içeriğinde yada farklı bir mecrada kısmen yada tamamı yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve yine kopyalanamaz. Bu hususlara riayet edilmemesi halinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet etmenizden dolayı hakkınızda suç duyurusunda bulunulacağı ayrıca tazminat davası açılacağını önemle belirtmek isteriz. 

 

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları