Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara
Bir İnternet sitesinde özel hayatımın gizliliğini ihlal eden yayınlar yapılıyor. Bunu engellemek için ne yapmalıyım?
Bu konu 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesinde düzenlenmiştir Buna gore İnternet ortamında yapılan yayın icerigi nedeniyle ozel hayatının gizliliginin ihlal edildigini iddia eden kisiler, Baskanlıga dogrudan basvurarak icerige erisimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilir. Yapılan bu istekte; hakkın ihlaline neden olan yayının tam adresi (URL), hangi acılardan hakkın ihlal edildigine iliskin acıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilir. Bu bilgilerde eksiklik olması halinde talep isleme konulmaz.  Baskanlık, kendisine gelen bu talebi uygulanmak uzere derhal Birlige bildirir, erisim saglayıcılar bu tedbir talebini derhal, en gec dort saat icinde yerine getirir. Erisimin engellenmesi, ozel hayatın gizliligini ihlal eden yayın, kısım, bolum, resim, video ile ilgili olarak (URL seklinde) icerige erisimin engellenmesi yoluyla uygulanır.
Erisimin engellenmesini talep eden kisiler, internet ortamında yapılan yayın icerigi nedeniyle ozel hayatın gizliliginin ihlal edildiginden bahisle erisimin engellenmesi talebini talepte bulundugu saatten itibaren yirmi dort saat icinde sulh ceza hakiminin kararına sunar.
Hakim, internet ortamında yapılan yayın icerigi nedeniyle ozel hayatın gizliliginin ihlal edilip edilmedigini degerlendirerek verecegi kararını en gec kırk sekiz saat icinde acıklar ve dogrudan Baskanlıga gonderir; aksi halde, erisimin engellenmesi tedbiri kendiliginden kalkar.
Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları