Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Boşanma davaları çiftleri oldukça strese sokan ve büyük zahmetler veren bir durumdur. Özellikle psikolojik anlamda yıpratıcı olduğu gibi aynı zamanda maddi ve manevi anlamda da büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Boşanma aşamasında olan birçok çift boşanma avukatı ücretleri konusunda belirsizlik yaşayarak bu konuda detaylı bir araştırma içinde bulunuyorlar.

  Özellikle dar gelirli kişiler için boşanma avukatı tutmak oldukça külfetli gelen bir durum olarak ortaya çıkıyor. Boşanma davalarında hukuksal anlamda davanın daha kaliteli bir şekilde devam etmesi için boşanma avukatı hizmeti almak isteyen birçok kişi bulunuyor. Baro tarafından yıllık olarak belirlenen avukatlık ücretleri boşanma avukatı ücretleri olarak da ayrıca belirleniyor. Boşanma avukatı ücretleri belirlenirken taban fiyat ve tavan fiyat olarak ayrı ayrı belirleniyor.

  Boşanma Avukatlık Ücretleri Neye Göre Değişiyor?

  Boşanma avukatı ücretleri davanın durumuna göre değişiklik gösteriyor. Taban fiyat sabit olmak üzere davanın türüne göre taban fiyatta artış gözlemlenebiliyor. Boşanma avukatı ücretlerini değiştiren en önemli faktör boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasıdır. Anlaşmalı boşanmalarda avukatın yapabileceği çok fazla bir müdahale olmayacağından çekişmeli boşanma davalarına göre avukatlık ücretleri daha düşüktür. Ancak çekişmeli boşanma davlarında avukatlık ücretleri davanın içine konu olan birçok unsurun yer almasından dolayı boşanma avukatı ücretleri de anlaşmalı boşanmaya göre daha yüksek seviyelerde yer alıyor. Bu nedenle boşanma davası sürecinde bulunan tarafların avukatlar ile öncelikle ücret konusunda kesin bir anlaşmaya varması gerekiyor.

  Avukatlık Ücretlerinin Belirlendiği Konular

  Boşanma davası içinde birçok konu yer alabiliyor. Özellikle dava çekişmeli olarak devam edecekse çiftlerin anlaşamadığı her konu bir dava konusu olarak ele alınıyor. Bu uzlaşılamayan konular mahkeme tarafından teker teker ele alınarak karar veriliyor. Bu nedenle çekişmeli boşanma davası içindeki boşanmaya esas olan konu sayısı fazla olduğundan avukatın hazırlayacağı çalışma ve projeler de daha kapsamlı olacaktır. Bu nedenle bu davalar hem daha uzun sürüyor hem de avukatın yapacağı çalışmalar daha detaylı oluyor. Bu da boşanma avukatlık ücretlerinin belirleyicisi olarak dikkat çekiyor. Çekişmeli boşanma davaları içerisinde hesapta olmayan bir takım masraflar da çıkıyor. Birçok avukat bu masrafları dava süresince kendi masrafından harcayarak dava sonucunda müvekkillerinden tahsil ediyor.

  Temyiz Sürecinin Avukatlık Ücretlerine Etkisi

  Yerel mahkemenin boşanma davası ile ilgili gerekçeli kararını taraflara tebliğ etmesi ile birlikte her iki taraf için de tebliğ tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 15 günlük itiraz süreci başlıyor. Bu itiraz sürecinin geçirilmesi itirazın edilmemesine ve yerel mahkeme kararının kabul edildiği anlamına geliyor. Eğer ki taraflardan birisi temyize gidecekse avukatın temyiz aşamasında da bir takım çalışmalar yapması gerekiyor. Bu nedenle temyiz süreci avukatlık ücretlerini belirleyen önemli etkenlerden birisi oluyor. Ancak baro tarafından belirlenen avukatlık ücretleri tavan ücretlerinden daha fazla olmaması gerekiyor.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları