Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Evlilik birlikteliğinin bitirilmesi için açılan boşanma davaları, çeşidine göre farklı sürelerde tamamlanır. Öne sürülen sebeplerin gerçekliğinin tespit edilememesi durumunda retle sonuçlanan davalar; eşler, çocuklar ve aileler açısından zorlayıcıdır.

  Aile Hukuku Neleri Kapsar?

  Anlaşmalı ya da tek taraflı olarak açılabilen davalarda, boşanma avukatı ücretleri olay ve duruma özel olarak belirlenir. Anlaşmalı davalarda eşler birbirini maddi ve manevi anlamda zorlamazken çekişmeli davalarda süreç yıpratıcı olabilir. Son dönemlerde sayıca artan boşanma davalarında en sık rastlanan nedenler arasında;

  * Aldatma,

 * Fiziki ya da psikolojik şiddet,

 * Evden ayrılma ve

 * Şiddetli geçimsizlik sayılabilir.

  Boşanmaya karar veren çiftlerin anlaşması halinde işlemler bir avukata vekalet verilerek tamamlanabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dilekçenin detaylı ve profesyonel bir dille hazırlanmasıdır.

  Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

  Açılan davaların sonuçlanma süresi mahkemelerde yaşanan yoğunlukla doğru orantılıdır. Davalar ortalama olarak; 3 haftayla 2 yıl arasında sürebilir. Açılan her davanın sonucunun istenen şekilde olmayacağı baştan bilinmelidir. Hakim dava içeriğine göre eşlerin bir süre ayrı yaşamalarını uygun bulabilir.  Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların en az 1 yıllık evli olmaları şartı aranır. Yapılan istatistiklere göre son yıllarda sadece ülkemizde değil tüm dünyada boşanma davalarında bir artış olduğu net bir şekilde söylenebilir.

  Aile Hukuku Temelleri Nelerdir?

  Boşanma davalarının dinamiği tarafların yaşadıkları süreç göz önünde tutularak belirlenir. Bu nedenle boşanma avukatı ücretleri farklılık gösterebilir. Çiftler arasında yaşanan her şeyin aynı olması halinde bile sonuç beklenen şekilde gelmeyebilir. Aile Hukuku kavramının temelleri; "Aile birlikteliğinin devamının sağlanması" şeklinde düzenlenmiştir. Boşanma davalarında sayıca bir artış gözlenirken evliliklerin azalıyor olması da modern hayatın getirdiği en önemli farklılıklar arasında sayılabilir. Bir boşanma avukatının temel görevi; müvekkillerin davadan en az hasarla çıkmasını sağlamaktır.

  Davanın başında yaşananların en ince ayrıntısına kadar ve en önemlisi doğru olarak aktarılması sonucun baştan tahmin edilebilmesini kolaylaştırır. Buna rağmen bir anayasal hak olarak taraflar kendi davalarını açabilir ve haklarını savunabilir.

  Boşanma Davaları Zor mu Geçer?

Hukuk karmaşık bir dile sahiptir. Dava konusu ne olursa olsun sürecin profesyonel bir şekilde takip edilmesi gerekir. Davanın başında hazırlanacak dilekçeden dosyaya konacak bilgilerin toplanmasına kadar her bir detay sonuca direk olarak etki edecek öneme ve güce sahiptir. İlgili alanda yaşanan gelişmeler ve güncellemelerin yakından takip edilmesi, avukatların en temel görevidir.

Boşanma davaları evlilik hazırlıkları gibi keyifli ve taraflar için toparlayıcı değildir. Tarafların kimi zaman kendi ailelerinden bile destek alamadığı süreç içerisinde stres seviyesi oldukça yüksektir. Çekişmeli davalarda ise durum inanılmaz bir hal alabilir.

Alanında deneyimli kadrolar tarafından takip edilen davalarda boşanma avukatı ücretleri farklılık gösterebilir. Dava sonucunda hazırlanacak olan boşanma protokolleri deneyimli ekipler tarafından hazırlanmalıdır. Tarafların hakkını en iyi şekilde savunacak olan avukatlar, dava süresi boyunca müvekkillerinin en yakın dostudur.

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları