Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Ceza Hukuku Davaları seyri değişken olan dava türlerinden biridir. Sürecin işleyişi, davanın durumu ve olasılıklar avukatlık ücretini belirleyen faktörler arasındadır. Bu sebeple dava süreci hakkında tam anlamıyla görüşme yapmadan ortalama bir ücret belirlemek mümkün değildir. Ceza davasında sanık ya da davacı taraf, dava seyrine ve sürece bağlı olarak belli bir ücret ödemektedir.

Ceza Davaları

Ceza davalarında mahkeme heyetinden çıkacak olan karar sanığın tüm hayatını etkisi altına almaktadır. Bu tip davalarda öncelikli risk sanığın hürriyetinden olmasıdır. Avukatların öncelikli hedefi mahkeme kararını sanığın hürriyetini kazanması noktasına çevirebilmektir. Bu noktada ceza avukatı ücretleri Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmektedir. Barolar Birliği ücretin ortalamasını belirler. Geriye kalan ekstra masraflar sanık ve avukat arasında belirlenmektedir.

 Ceza Avukatı Ücreti

 Avukatlar, dava ücretlerini kendi kendilerine belirleyemez. Bu konuda en kapsamlı karar Barolar Birliği tarafından alınmakta olup her yıl değişikliğe uğramaktadır. Bu davalarda sanık madden ve manen yıpranmakta, işlediği suçun cezasını çekmektedir. Hukuki boşlukların tamamlanması adına ve yargılamanın adalete uygun şekilde yapılması adına avukat gerekmektedir. Bu noktada avukat sanığın haklarını da korumaktadır. Zira alınan kararda meşru müdafa gibi istenmeyen durumlar varsa belge kanıtlarla ispatlanmaktadır. Avukat, dava sürecinde bilinçli bir şekilde çalışmaktadır. Gerekli belgeleri ve kanıtları toplamak adına emek sarf etmektedir. Avukatın süreçte harcayacağı emeğin büyüklüğü ceza avukatı ücretleri belirlenirken etki etmektedir.

 Ceza Avukatı Ücretleri Nasıl Belirlenmektedir?

 Ceza davalarında ücret tarifesi belirlenirken öncelikle Barolar Birliği tarafından alınan karara dikkat edilmektedir. Bunun dışında avukatın ekstra harcayacağı zaman ve emek ücrete yansımaktadır. Örneğin bir ceza davasında avukatın bulunduğu yer ile mahkeme arasındaki uzaklık dikkate alınır. Bu mesafe yol masrafı olarak ücrete yansımaktadır. Dava aşamasında sanık tutuklu ise ücret daha yüksek olmaktadır. Çünkü durum daha riskli ve emek gerektirmektedir. Ayrıca avukatın sanıkla görüşmesi adına cezaevi ziyaretleri gerekmektedir. Bu durum avukat için ayrı bir masraf ve emek demektir. Delilleri toplama süreci, harcanan emek ve çaba ceza avukatı ücretleri belirlenirken göz önünde bulundurulur.

 Ceza Davaları ve Ücretleri

 Ceza davası, sanığın hayatı için büyük önem taşıyan davalardır. Bu sebeple avukat ararken öncelikle ilgilenilen konu avukatlık ücreti olmamalıdır. Avukatın tecrübeleri, girdiği davalarda göstermiş olduğu başarılar, öncelikle dikkate alınması gereken konular arasındadır. Daha sonraki aşamada ücret hakkında bilgi alınmalıdır. Sanık öncelikle avukat ile detayları konuşmalı, avukatın kendine bu noktada ne kadar güvendiğine dikkat etmelidir. Avukatla detaylı görüşme yapan sanık, kendisine bu konuda güven telkin ettiği taktirde ücreti görülmelidir. Ücretin belirlenmesi, ödemelerin yapılması gibi durumlar tamamen avukat ve sanık arasındadır. Barolar Birliği tarafından belirlenen standart ücret de göz önünde bulundurularak avukat tarafından sanığa bazı olanaklar tanınabilmektedir. Ancak öncelikle doğru dava adına doğru avukat seçilmesi noktasına dikkat edilmelidir.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları