Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ KAVRAMI VE BAKANLIĞIMIZ FAALİYETLERİ

Tüketicinin korunması kavramı, tüketicilerin ekonomik menfaatlerinin korunmasının yanı sıra sağlık ve güvenliklerinin korunmasını da içermekte olup, Bakanlığımızca gerçekleştirilen piyasa gözetimi faaliyetleri bu amaca yöneliktir. Piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlaması gerekmektedir. Tüketici ürünlerinin bu gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı ise Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri aracılığıyla kontrol edilmektedir.
Ülkemizde tüketicinin korunmasından sorumlu tek otorite olan Bakanlığımız, tüketicilerimizin günlük hayatının vazgeçilmezi olan tekstil, ayakkabı, mobilya, kırtasiye, çocuk bakım ürünleri, oyuncaklar, diş fırçaları ve deterjanlar gibi birçok tüketici ürününün güvenliğinin sağlanmasından sorumludur.
Bu ürünler özelliği gereği günlük hayatta hepimizin kullandığı ürünlerdir. Bu da Bakanlığımıza ayrı bir sorumluluk yüklemekte ve konuyu bir denetim görevinden ziyade sosyal sorumluluk görevi haline getirmektedir.
Bakanlığımız; sorumluluğunda bulunan tüketici ürünlerinin denetimini ülke çapında ve yıl boyunca sürdürmektedir. Gerek ambalaj ve etiket kontrollerinden gerekse kimyasal, fiziksel ve mekanik testlerden geçirilerek denetlenen ürünlerden güvensiz bulunanlar derhal piyasadan toplatılmakta ve ilgililere idari para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca ulusal TV ve gazetelerde yayımlanan ilanlar ve Bakanlığımız web sitesi üzerinden yapılan duyurular aracılığıyla tüketicilerin bu ürünlere ilişkin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.  Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerimiz, Bakanlığımız Alo 175 Tüketici Hattı’ndan ve www.tuketici.gov.tr adresinden bizlere ulaşabilirler.

TÜKETİCİLERİN ÜRÜN SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin azaltılması noktasında Bakanlığımızca gerçekleştirilen denetimlerin yanı sıra, tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır.
Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha dikkatli olunması gereken ürünlerdir.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları