Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Maddi tazminat türü arasında yer alan kişiyi ve bakmakla yükümlü olduğu bireyleri güvence altına alan destekten yoksun kalma tazminatı oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin ölümü sonrası yaşamı boyunca bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ödenilen tazminat türü olarak öne çıkmaktadır.

  Ölen kişinin sağlığında düzenli maddi destekte bulunduğu ya da ileride bulunması muhtemel kişilerin ölümün gerçekleşmesi halinde, bu desteklerini kaybetmektedir. Ölenin desteği, kanunda ve sözleşmeden ya da örfi ve ahlaki yükümlülükten kaynaklı olabilmektedir. Bu kayıp, hukuken dolaylı bir maddi zarar teşkil etmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatı, bu maddi desteğin kaybedilmesi halinde ödenen bir maddi tazminat türü olmaktadır.

  Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kapsamı

  Destekten yoksun kalma tazminatı, Borçlar Hukuku kapsamında düzenlenen tazminat türü olarak öne çıkmaktadır. Bu tazminat türü kapsamı içerisinde;

-Vefat sonrası taziye ve cenaze giderleri

-Ölüm hemen gerçekleşmemiş ise, yapılan tüm tedavi masrafları veya çalışma gücünün azalması halinde veya kaybetmesinden dolayı meydana gelen kayıplar

-Ölenin desteğinden yoksun kalan kişilerin uğradığı maddi ve manevi kayıplar yer almaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimden İstenir?

  Tazminatı kimin karşılayacağı, miktarı ölüme neden olan olay ve hukuki ilişkiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu durumda;

Ölümün Haksız Fiil Sonucunda Ortaya Çıkması: Eğer ölüm haksız fiil neticesinde ortaya çıkmış ise davalı, haksız fiili gerçekleştiren kişi olarak öne çıkmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

  Trafik kazasında ölüm meydana gelmiş ise öncelikle araç sürücüsü sorumlu olmaktadır. Bununla beraber, aracın işletilen bir araç olması halinde ilgili olan kanun kapsamında işleten ve araç sahibi de tazminat sorumluluğu altında yer almaktadır. Aracın işletilmesi, taşımacılık gibi sektörlerde ticari amaçla kullanılması durumunda aracı işletene karşı destekten yoksun kalma tazminatı davası açmak hakkına sahip olmaktadır.

 Bu durumda araç sürücüsü ile işleten ve araç sahibinin birlikte sorumluluğu mevcut olmaktadır. Davacı, tazminat davasını, konuda tüm muhatap olan hepsine karşı açabilme hakkına sahip olduğu gibi zararının tamamı içinde bunlardan birisine karşı da dava açma hakkına sahip olmaktadır.

  Trafik Kazasında İstenilen Tazminat Türleri Nedir?

Manevi tazminat: Ölenin anne, baba, eşi ve çocuğu ile nişanlı olduğu kişi ölüm sonucunda yaşadıkları elem, acı ve ızdırap duyguları nedeni ile manevi tazminat talep edebilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: Trafik kazasında vefat eden kişinin yakınları anne ve babası ve eşi ile çocukları, nişanlı veya destek verdiği herhangi bir kişi kaza nedeniyle trafik kazası destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkına sahip olmaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölenin hayat boyu desteğinden mahrum kalan kişilere ödenecek ödemeleri kapsar.

  Destekten yoksun kalanlar, muhtemel destek süresi boyunca vefat eden kişinin edecekleri maddi desteğin tazminat sorumlularından talep etme hakkına sahip olmaktadır. Ödenilecek tazminat tutarı ölen ya da ciddi boyutta zarar gören kişinin uğradığı kayıp ile doğru orantılı olmaktadır.

Yorum Bırakın
Danışan Yorumları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları