Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Bir kişi kasıtlı, ihmalkâr ve tedbirsiz bir şekilde başka bir kişiye zarar vermesi halinde tazminat yükümlülüğü doğar. Hukuka göre bireyler, tazminat davalarında uğradıkları zarar için tazminat davası talep edebilmektedirler. Mağdurun ölümü halinde, merhumun cenazesi, merhumun cenazesi, merhumun cenazesi ve merhum mağdurun desteğinden yoksun kaldıkları için merhumun desteğini kaybedenler tazminat talep edebilir.

  Ölüm İle Sonuçlanan Trafik Kazalarında Tazminat Süreci Nasıl İlerlemektedir?

  Ölüm ile sonuçlanan bir trafik kazasında ölen kişinin yakınları, ölen kişinin desteğinden mahrum kaldıkları için destekten yoksun kalma tazminatı ve kazada ölen kişinin cenaze ve defin işlemleri için oluşan masrafları için maddi tazminat talep edebilmektedirler. Bunun yanında ölen kişinin yakınları, yaşadıkları keder ve üzüntüden dolayı manevi tazminat talep edebilmektedirler. Bir başka deyişle böyle bir durum yaşandığında trafik kazası maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir. Trafik kazalarında bir yaralanma durumunda tedavi masrafları, kalıcı bir sakatlık durumu varsa, bu kalıcı sakatlık sonucu maddi gelir kaybı, maddi tazminat için en önemli gerekliliklerden biridir.

  Kaza Sonrası Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılmaktadır?

  Trafik kazası yaşanması durumunda, yaşanılan trafik kazası neticesinde yaralanan kişinin hayatı devam ettiği için yakınları destekten yoksun kalma tazminatı açamamaktadırlar. Bir trafik kazası sonucunda yaralanan kişi, tedavi süresince çalışamaması nedeniyle kaybedilen gelir için tazminat ve kaza nedeniyle de tedavi masrafı talep edebilir. Kazanın neden olduğu acı ve üzüntü için manevi tazminat talebinde de bulunulabilmektedir. Tazminat, ölen kişinin yaşı, aile gelirine katkısı ve geride kalan akrabalarının sayısı gibi faktörler dikkate alınarak hesaplanır. Tazminat hesaplanırken, ölen kişinin ve kazazedenin ekonomik durumunun yanı sıra uğradığı zararın net bir şekilde belirlenebilmesi çok önemlidir.

Maddi Tazminat Davası Hesaplanırken Önemli Unsurlar Nelerdir?

 En önemli detaylardan biri de trafik kazası tazminat davası miktarı hesaplamasında, hasar tam olarak kanıtlanamazsa, asgari ücret hesaplanarak hak sahiplerine daha düşük tazminat ödenmesine neden olmaktadır. Kazanın şekli, kusurun durumu her durumda farklı açılardan değerlendirilmektedir. Kazanın yol açtığı maddi hasarın yanı sıra, kaza sonucu mağdur ve yakınlarını kaybedenler, kazaya neden olan kişiden manevi tazminat alma hakkına sahiptir. Sigorta poliçesi manevi tazminat ile ilgili özel bir madde içermiyorsa, sadece kazaya sebep olan kişi veya kurumdan alınmaktadır. Manevi tazminat sırasında trafik kazası tazminat avukatı manevi tazminat için dava süreci içerisinde mağdurlara eşlik edecektir. Karşı tarafın mali durumu genellikle maddi ve manevi tazminatta belirleyici etken olmaktadır.

  Avukat Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Bedensel bütünlüğü tehlikeye giren, yani engelli hale gelen ve vefat halinde ölenin desteğinden mahrum olanlar için kusurlu tarafa mağdur adına tazminat ödenmektedir. Trafik kazası avukatı seçiminde bu alanda spesifik çalışmalar yapmış kişilerin seçilmesi, dava ve sigorta sürecindeki çalışmaların hem hızlı hem de daha karlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları