Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Ceza Avukatlarının Başlıca Görevleri Nelerdir?

Ağır ceza avukatı adıyla da bilinen Adana ceza avukatı hem müştekilerin hem de mağdur olan tarafın avukatlığını yapabilir. Aynı zamanda ceza hukuku kapsamındaki tüm işlemlerde aktif olarak görev alabilirler. Sorgu ve soruşturma esnasında şüpheliler Adana ceza avukatı gözetiminde ifade verme hakkına sahiptir.

Ceza avukatlarının başlıca görevleri arasında suç duyurusu dilekçesi hazırlamak bulunuyor. Eğer bir tarafın vekilliğini üstlenmişse hazırladığı şikayet dilekçesi yada savunma dilekçesi ile birlikte müvekkilinin taleplerini dile getirir. Aynı zamanda savunma dilekçesi hazırlamak da Adana ceza avukatı tarafından ifa edilen bir diğer görevdir. Bu alanda hizmet veren hukuk insanları her türlü suç kapsamında hakkında soruşturma açılan kişilerin vekilliğini üstlenebilir. Örneğin kasten adam öldürmekle suçlanan bir kişinin suç dosyasını inceler ve söz konusu suçun basit mi yoksa nitelikli bir şekilde işlendiğine yine meşru savunma hali olup olmadığı gibi haksız tahrik hükümlerinin olup olmayacağına bakar. İncelemelerinin sonucunda ceza indirimi yada beraat talebinde bulunabilir.

handcuffs-921290_640
                                                                        Ceza Avukatlarının Diğer Görevleri Nelerdir?

Adana Ceza avukatları sorgulanma ve yargılama esnasında aktif olarak rol alabilir. En ağır suçlarda dahi iyi hal indirimi başta olmak üzere suçlunun cezasını hafifletecek unsurları delilleri ile birlikte mahkemeye sunar. Söz konusu davalar sadece adam öldürmek suçlamaları ile sınırlı değildir. Bunun dışında  gasp suçu, nitelikli dolandırıcılık ve yağma suçu gibi ağır ceza mahkemelerinde görülen davalarda da ceza avukatları savunma ya da iddia makamında yer alabilir.

Devletin asayişini bozmak ve anayasal düzene aykırı eylemlerde bulunmak gibi son derece ağır suçlarda dahi ceza avukatları tutulabilir.

judge-1587300_640
                                                                            Ceza Avukatı Tutmak Zorunlu mudur?

Hukuk alanında en çok merak edilen konulardan biri ağır ceza mahkemelerinde görülen davalarda ceza avukatı tutmanın zorunlu olup olmadığı yönündedir. Diğer tüm mahkemelerde olduğu gibi kişiler avukat tutmama hakkına sahiptir. Bu durumda devlet, avukat tutmayan kişiye Baro'dan bir avukat atayacaktır. Kişilerin mahkemede bir avukat tarafından savunulması anayasal bir zorunluluk ve haktır.

barbed-wire-960248_640


                                                                     Ücretsiz Olarak Ceza Avukatı Tutmak Mümkün mü?

Merak edilen ve sıklıkla sorulan sorulardan bir diğeri ücret ödemeden ceza avukatı tutmak mümkün müdür sorusudur. En hafif suçlardan en ağır suçlara kadar baroya müracaat edilerek vekalet ücreti ödemeden avukat tutmak mümkündür. Türkiye'de Cmk kapsamında herhangi bir ücret söz konusu olmadan kişilere avukat atabiliyor. Bununla birlikte belli bir ücret karşılığında ceza hukuku kapsamında uzman olan avukatlar da tutulabilir. Bu konuda Türkiye barolar birliği tarafından açıklanmış Avukatlık Asgari Ücret tarifesinin altında olmamak kaydıyla Adana Barosu Ücret tarifesi aralığında davaya göre Adana Ceza Avukatı ücretleri belirlenebilmektedir.

Av.Aytaç ER

Reşatbey Mah. Türkkuşu Cd.Günep Panorama İş Merkezi B Blok No:801 Seyhan/ADANA

İş Tel: 0 322 458 4432 Gsm : 0 532 113 1508 Web: www.avaytacer.com Mail : İnfo@avaytacer.com

Ceza Avukatlarının görevleri Nelerdir başlıklı içerik Av.Aytaç ER tarafından 03.06.2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden yazı içeriği bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları