Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

İCRA AVUKATLIĞI

shaking-hands-3091906_640

Toplumsal etkileşimin bir  sonucu olarak ortaya çıkan alacak-borç  ilişkisi,bulunduğumuz yüzyıl içerisinde artış göstermiştir.Şehirlere göç,sanayi kuruluşlarındaki ve ticarethanelerdeki çoğalmalar bu süreç içerisinde  oldukça etkin bir rol kendisine üstlenmiştir. Ekonomi üzerine kurulu hayatın yerleşmeye başlamasıyla  birlikte İcra Hukuku, hukuk branşları içerisinde kendisine önemli bir  yer edinmiştir.Yine bu alanda faaliyet gösteren icra avukatları ve icra üzerine yoğun olarak çalışan hukuk bürolarına çok fazla iş düşmektedir.

İcra Hukuku genellikle hukuki ilişkilerin sonucu olarak ortaya çıkan alacakların, herhangi bir anlaşmazlık sebebiyle devlet eliyle cebre dayalı alınmasını amaçlayan hukuk dalıdır. Fakat İcra hukuku, müşterek çocukla ilişki kurulması, kiracının veya işgalcinin tahliyesi , senet, çek alacaklarının tahsili, bir yapma borcu gibi para alacağına dayanmayan edimlerin yerine getirilmesini de kapsamına alan işlevsel bir hukuk dalıdır. İcra hukukuna dahil olan  söz konusu bu tür uyuşmazlıklar İcra Daireleri vasıtasıyla icra takibatı  yapılarak giderilir.

board-3700116_640

Ticari ve günlük hayatta alacağını tahsil edemeyen alacaklı  gerekli belgeleri hazırlayıp  icra dairelerine başvurarak icra takibatı sürecini başlatabilir. Bu süreç  ödeme emrinin tebliği, borca itirazın iptali, taşınmaz ve taşınır haczi, ev ve iş yeri eşya haczi, taşınır ve taşınmaz satış işlemleri, çocuk teslimi, icra ceza mahkemesine şikayet gibi daha bir çok teferruatlı işlemleri kapsamına almaktadır. Fakat alacaklının bu süreci takip etmesi ve işlemleri yürütmesi oldukça zordur  ve zaman aldığından alacaklının günlük işlerini aksatacaktır. Ayrıca  çoğu zaman borçluların hileli mal devirleri gibi borçtan kurtulma uğraşları ve takibat sürelerinin çok kısa olması , icra avukatının takip elemanları ile birlikte titiz bir biçimde çalışmasını, dosyayı takip etmesini gerektirir. Bu sayede alacaklının alacağı güvende bulunacağından herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacaktır ve alacağın  hızlı bir şekilde tahsil edilmesi sağlanacaktır.      

Günümüzde Adana nüfusunun hızla artması sebebiyle icra daireleri önüne gelen uyuşmazlıklar önemli rakamlara ulaşmıştır.  Özellikle Adana ilinin kozmopolit yapısı, sanayi kuruluşlarının artışı, tarım faaliyetlerinin yoğunluğu ile birlikte ticari faaliyetlerin toplum içerisindeki yerinin önemi  gibi sebepler de ilk bakışta bunun nedeni olarak göze çarpmaktadır. Adana ilinin bundan dolayı icra hukuku alanında hizmet veren uzman  avukatlara ihtiyacı oldukça fazladır.

startup-593341_640

Adana ilinde hizmet vermekte olan hukuk büromuz icra hukuku alanında müvekkillerine Kambiyo senetleri (çek, senet, poliçe), fatura vs. alacakların icra yoluyla takibi, Tüketici hakem heyeti kararlarının yoluyla tahsili, Mahkeme ilamları alacaklarının icra takibi, İlamsız icra takibi, Rehinin ve ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibi, İhtiyati haciz ile icra takibi, Hacizli menkul ve gayrimenkul satışları ile rehinin ve ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibi, Çocuk teslimi icrası, Kira alacağına ilişkin icra takibi ve tahliye işlemleri, Tahliye kararlarının uygulanması ev ve iş yerinin tahliye edilmesi, Taşınır teslimi, Haciz icrası, muhafaza işlemleri, Taşınmaz ve taşınır satışı, Taşınmaz ve taşınır ihalesinde vekillik hizmeti, Borçlu-alacaklı arasında protokol düzenlenmesi yine icra alanında tüm hukuk ve ceza davalarında hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verilmektedir.

Ticari hayatınızın ve kişiler arasındaki alacak ilişkilerinizin sizlere sıkıntı yaşatmaması ve icra hukuku alanıyla tanışmamanız temennisiyle iyi günler dileriz…

handshake-4011419_640

Av.Aytaç ER

10.06.2016

İletişim :   0532 113 1508

Adres: Reşatbey Mah. Turhan Cemal Beriker Bul. Türkkuşu Cd.Günep Panorama İş Merkezi B Blok Kat:8 No:801 Seyhan/ADANA

İCRA AVUKATLIĞI konu başlıklı Makale Av.Aytaç ER tarafından üretilmiştir.

Yazılı iznim alınmadan ve kaynak gösterilmeden makale bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanmaz, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları