Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Çin’de ortaya çıkan ve kısa bir zaman içinde tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs, Mart 2020 tarihi itibari ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın hastalık olarak tanımlanmıştır. Pek çok ülke salgınla mücadelede pek çok önlem almıştır. Özellikle sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi pek çok ülke için virüsün yayılmasının önlenmesinde çok önemli rol oynamıştır. Ancak bu durum hayatın her alanındaki ilişkilere olumsuz etkileri olmuştur.

  İş yerlerinde doğrudan ya da dolaylı olarak kapalı olması ile ciro kayıpları oluşmuştur. Bu da iş yeri kirası ödeyen tüm bireysel ve kurumKorona Virus Nedeni Ile Odenmeyen Is Yeri Kiralari Ve Tahliyeler Hakkindaki Yasal Surec Nasil Isler sal kişileri zor duruma sokmuştur. Bu durumdaki hukuki süreçlerde devletimizin aldığı bazı yasal tedbirler bulunur. Bu tedbirleri doğru bir şekilde okuyup, destek sağlayabilecek Adana avukatları araştırmaları yaparak yeni durumda oluşan yasal haklarınızı lehinize değerlendirebilirsiniz.

  7226 Sayılı Kanun’un Sözleşmelerin Feshine ve Kiracı Tahliyesindeki Etkileri

  26 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7226 sayılı geçici kanunun 2. maddesine göre kiraya verenin kira alacağına kavuşmaması nedeni ile kira sözleşmesini feshetme ve kiracıya tahliye verme hakkını kullanmasının önü kapanmıştır.  1/3/2020 ile 30/06/2020 tarihleri arasında ödenmeyen iş yeri kiraları için kira sözleşmesinin feshi ya da iş yerinin tahliyesi yasaklanmıştır. Bu süreç içerisinde kira bedelleri muaccel olmaya devam eder. Söz konusu kira bedeli ödenmemeye devam ettiğinde temerrüt faizi işleyecektir. Genel olarak bu geçici kanun ile kira alacağının muaccel olması ya da kira ödenmemesi halinde işleyecek temerrüt faizi ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Sadece belirtilen tarihler arasında kira sözleşmesi feshedilemez. Ve kiracının tahliyesi talep edilemez. Hem kiracı olarak, hem de mal sahibi olarak hukuki haklarınızı Adana avukatları araştırmaları yaparak çok daha net bir şekilde takip edebilirsiniz.

  Sınırlama 1 Mart ile 30 Haziran Tarihlerini Kapsar

  Kanunda yer alan hüküm sadece bu tarih aralığında değil, bu tarih sonrasında da belirlenen borçları kapsar. Yani bu tarih aralığındaki borçlar için kiracının sözleşmesi sonraki tarihlerde de feshedilmez. İş yeri tahliyesi talep edilemez.

  İcra Takipleri 15 Haziran 2020’ye Kadar Durmuştur

  İcra takipleri de bu süreçte durmuştur. 1 Mart tarihine kadar ödenmemiş kira borçları için icra takibi yapılamayacaktır. Süreç sona erdiğinde bu tarihe kadar ödenmemiş kira borçları için icra takipleri başlayacaktır. Mülk sahibi Adana avukatları destekleri ile hem icra takibi yapabilir. Hem de kira bedellerinin faizi talep edebilir. Sadece düzenlemede kira bedeline ilişkin bir husus olmaması halinde tahliye talebi içermeyen icra takibi yaparak kira alacağını elde edebilir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları