Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

ZARAR TESPİTİ DAVASI
İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Zarar tespit davası nedir?
 Hayatın olağan akışı içerisinde taraflar arasında oluşan zararların parasal veya cins değerini belirlemek amacıyla tazminat davalarından önce açılan dava türüdür.


Zarar tespiti davası hangi mahkemede açılmaktadır?
 Zarar tespit davasında görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesi,yetkili mahkeme ise olayın olduğu yer mahkemesidir.


Zarar tespiti davasının sonuçları nelerdir?
 Oluşan zararın tespitinin yapılması mağdurlara daha sonraki açılacak olan tazminat davasında hukuki kolaylık sağlamaktadır.
 Açılacak olan tazminat davasında zarar tespiti belirtilmektedir ve mahkeme zarar tespiti raporunu dikkate almaktadır.


Zarar tespiti davasında harç ve yargılama giderleri nasıl hesaplanmaktadır?
 Zarar tespiti davasının harç ve yargılama giderleri,zararın üstünden belli bir yüzde ile hesaplanmamaktadır.Bilirkişinin sayısına göre bilirkişi ücreti ve maktu,yani belirlenen bir harç ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.


İş bu içerik Adana Barosuna kayıtlı Av.Aytaç ER tarafından 07.03.2021 tarihinde kaleme alınmış olup, tamamen özgün içerikli olup 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Türktrust Zaman Damgası ile imzalanmıştır. Avukat Aytaç ER’in Yazılı izni alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerik bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kısmen yada tamamen kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları