Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

KAMULAŞTIRMA DAVASI
İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Kamulaştırma nedir?
 Kamulaştırma,ilgilinin rızasına bakılmadan kamunun yararı dikkate alınarak özel kişiye ait bir taşınmazın bedelini ödemek suretiyle hizmet vermek veya kamunun bir hizmeti sağlamak amacıyla kamu mülkiyetine geçirilmesidir.


Kamulaştırma davası hangi mahkemede görülmektedir?
 Taşınmaz bedeli tespiti ya da tescili var ise Asliye Hukuk Mahkemesi,kamulaştırmanın iptali söz konusuysa İdare Mahkemeleri görevli mahkemelerdir.Yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yerin mahkemesidir.


Kamulaştırma dava süreci nasıldır?
 Taşınmazın genel bilgileri ve bedelinin tespitini belirleyen idari kurum belgelerini Asliye Hukuk Mahkemesine teslim eder.
 Asliye Hukuk Mahkemesi özel hukuk kişisi ve kamulaştırmayı yapan idari kurum için dava tarihini belirler.
 Tarafların anlaşması halinde bu bedel üzerinden kamulaştırma gerçekleştirilir.Ancak anlaşma olmaması halinde hakim,taşınmaza bilirkişi yollanmasına ve bedelin tespit edilmesine karar verir ve kamulaştırma bu bedel üstünden yapılır.
 Kamulaştırmanın iptali için dava süreci ise ancak kamu yararının olmadığını öne sürerek mümkündür.


Kamulaştırma davasında harç ve yargılama giderleri nasıldır?
 Kamulaştırma için vekalet ücreti maktu bedele tabidir.Yani belirlenen ücret üzerinden dava görülmektedir.
 Hakim bedel tespiti isterken tarafların anlaşamaması durumunda bilirkişiye başvurmak zorundadır.Bilirkişi ücreti de masraflara eklenmektedir.


İş bu içerik Adana Barosuna kayıtlı Av.Aytaç ER tarafından 07.03.2021 tarihinde kaleme alınmış olup, tamamen özgün içerikli olup 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Türktrust Zaman Damgası ile imzalanmıştır. Avukat Aytaç ER’in Yazılı izni alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerik bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kısmen yada tamamen kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları