Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

Tespit talebi - ziyan zarar için örnek dava dilekçesi
… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

TESPİT İSTEMİNDE

BULUNAN (DAVACI ) :

VEKİLİ :

KARŞI TARAF (DAVALI ) :

KONU : Kiracısı bulunduğum işyeri büronun su basması nedeniyle uğradığı zarar ve diğer üçüncü şahıslara verdiği zararın tespiti ve bu zarara neden olan su borusu patlamasının tarafımızın kullanımından kaynaklanmadığının tespiti istemidir.


AÇIKLAMALAR :… adresinde bulunan ve …/…/… tarihinde müvekkilimin işyeri olarak kullanmak amacıyla kiraladığı apartman katının mutfağındaki , mutfak musluğuna giden su borusunun …/…/… Pazar günü erken saatlerde patlaması nedeniyle henüz bir hafta önce taşındığı işyerini su basmıştır.

Ancak bütün biriken suyun acilen tahliye edilmesine rağmen zemini rabıta olan çocuk odasının rabıta ile beton zemin arasındaki mesafenin yüksek olması ve alt kısmının görülmesinin mümkün olmaması nedeniyle arasına biriken su zemin katta bulunan Restoran’ın tavanından akmıştır. Rabıtaların mecburen kırılması sonucunda bu alanda biriken sular da tahliye edilmiş ancak zemin katta bulunan restoran , alçı olan tavan kısmından zarar görmüş, ayrıca yerdeki halıları ve koltukları ıslanmış ve gece çalışmasını yapamamış hasılat elde edememiştir.

Bir önceki gün olan Cumartesi işyerinde çalışılmış akşam saat sekiz civarları büro kilitlenerek kapatılmıştır. Su borusu ise bir sonraki ve tatil günü olan ve büroda kimsenin olmadığı Pazar günü meydana gelmiştir. Söz konusu su borusu mülk sahibinin yeterli bakımı yapmaması nedeniyle meydana gelmiştir. Kullanım hatası değildir.

Bu nedenle işyerinin, yine işyeri içerisinde bulunan su borusunun patlaması nedeniyle uğradığı zararların mülk sahibinin kusurundan kaynaklandığının, müvekkilin kusur sahibi olmadığının ve üçüncü kişilere bu nedenden dolayı verilen zararın tespitini istemek zorunluluğu doğmuştur.


YASAL NEDENLER : HUMK, M.K. B.K. K.M.K. ve ilgili mevzuat.


YASAL DELİLLER : Tanık anlatımları, yemin ve her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığımız nedenlerle işyeri içerisinde bulunan su borusunun patlaması nedeniyle müvekkilin uğradığı zararların mülk sahibinin kusurundan kaynaklandığının, tarafımızın kusur sahibi olmadığının tespiti ile işyerimize ve üçüncü kişilere bu nedenden dolayı verilen zararın tespitinin bilirkişi ile yapılmasını Mahkemenizden saygıyla arz ve talep ederiz. …/…/…

DAVACI VEKİLİ

Av.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları