Sorularınız İçin Bizi Arayın: - 0532 113 15 08
Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Ara

KİRA SÖZLEŞMESİNDE
DEPOZİTO,TEMİNAT SENEDİ VE ARTIŞ ORANI

Kira sözleşmelerinde depozito verilmesi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
 Depozito,kiraya veren tarafından istenen,menkul ya da gayrimenkulde oluşacak herhangi bir hasar durumunda kiracıdan alınan teminattır.
 Taraflar herhangi bir depozito bedeli kararlaştırmışsa bile depozito bedeli 3 aylık kira bedelinden fazla olamaz.
 Taşınmazın el değiştirmesi durumunda eski malik depozito bedelini yeni malike aktarmakla yükümlüdür.
 Depozito verilirken taşınmazın değerlendirilmesi yapılmalıdır ve ev içinde bulunan taşınmazların değeri oranında depozito belirlenmelidir.
 Kira sözleşmesinin bitiminde depozito bedelinizi geri alırken ilerde oluşacak uyuşmazlıklara karşı tarafların yazılı olarak ibra sözleşmesi yapması daha sağlıklı olacaktır.
 Depozito iadesini alamıyorsanız yasal yollara başvurarak bir vekilden hukuki destek almanız önerilmektedir.


Kira sözleşmesi ekinde imzalanması talep edilen teminat senedi imzalanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 Teminat senedi,mal,hizmet ve işlerin,eksiksiz ve sorunsuz yerine getirileceği,getirilmezse taraflar adına hukuki ve mali sorumluluklar doğuran bildirgelerdir.
 Öncelikle teminat senedi hazırlarken sözleşmenin ekinde ‘’TEMİNAT SENEDİ’’ olduğu açıkça belirtilmelidir.
 Teminat senedini,kira sözleşmesine konu olarak hazırladığınızı da belirtmeniz gerekmektedir.
 Ayrıca kira süresi bittiğinde teminat senedinin de geçersiz olduğu belirtilmelidir.
 Senedi doğru ve düzgün doldurduğunuzdan emin olunuz ve boş senede imza atmaktan kaçınınız.


Kira sözleşmesinde artış oranı en fazla ne kadar olabilmektedir?
 Kira bedelinin artışı Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) oranlarına göre belirlenmektedir.Her yıl enflasyona göre belirlenen yüzde kira bedeline de yansıtılabilmektedir.Ancak bu orandan fazla olarak kira artışı yapılamaz.


Kira sözleşmesi ile birlikte imzalatılan tahliye taahhütnamesinin hukuki geçerliliği nedir?
 Türk Borçlar Kanunu madde 352’ye göre;Kiracı,kiralananın teslim edilmesinden sonra,kiraya verene karşı,kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği halde boşaltmamışsa kiraya veren,kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sonra erdirebilir.
 Ayrıca ilgili maddeye göre tahliye taahhütnamesi yazılı olmalıdır,sözlü yapılamazdır.
 Kira sözleşmesi ile tahliye taahhütnamesi aynı gün imzalanmış ise tahliye taahhütnamesi geçersizdir.


İş bu içerik Adana Barosuna kayıtlı Av.Aytaç ER tarafından 07.03.2021 tarihinde kaleme alınmış olup, tamamen özgün içerikli olup 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Türktrust Zaman Damgası ile imzalanmıştır. Avukat Aytaç ER’in Yazılı izni alınmadan ve kaynak gösterilmeden içerik bir başka internet sitesinde ya da bir başka mecrada yayınlanamaz, kısmen yada tamamen kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. İzinsiz şekilde kopyalama, çoğaltma veya yayın yapanlar hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Yorum Bırakın
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
WhatsApp Destek Hattı
Google Yorumları